پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

نگهداری گیاه کاج مطبق
ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٤ 

نگهداری گیاه کاج مطبق

کاج مطبق پرستار امروز

 

گیاهی است سوزنی برگ زیبا، رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد مینماید. احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت  بالا را تحمل نمیکند گیاهانی که از طریق کاشت بذر بدست آمده اند شاخه هایی بیمار و نامنظم تولید می نماید و بهتر است رجهت ازدیاد آن از قلمه های جوانه های انتهایی استفاده گردد(در بخش مورفولوژی توضیح داده شده)

نور

در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلو گیری کنید:اگر چه سایه را تحمل مینماید ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید در بهار و تابستان هر هفته یکبار 80 در جه آنرا بچرخانید در غیر این صورت گیاه بطرف نور حرکت کرده و شکل طبیعی خور را از دست می دهد.ویا میتوانید از لامپ قرمز در شب  از این چرخش جلوگیری نمایید.

دما

حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان 5 درجه سانتیگرادو حداکثر  در تابستان 16 درجه سانتیگراد در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود.

شرایط آبیاری

در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر هفت تا در روز یکبار آبیاری کافی است خاک را همیشه مرطوب نگهدارید.در صورت امکان از آب سبک بدون املاح (آب جوشیده) استفاده گردد.

رطوبت

هفته‌ای یکبار در زمستان و هفته ای دوبار در تابستان احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد.

تغذیه

با شروع فصل رشد(بهار و تابستان) جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید بعلت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده است کافی است.

خاک مناسب

خاک مورد نیاط این گیاه کمپوست سبک است.

تعویض گلدان

قبل از اینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را بایک در جه بزرگتر تعویض نمایی پس از آن خاکهای سطح گلدان را با آرامی خارج و با خاک کمپوست نو تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها غبار پاشی با آبفشان در این خصوص کافی است از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

 

عوارض و درمان

1.شاخه های باریک و علفی هستند:تغذیه مصنوعی تجویز می گرددمیزان مواد غذایی را دو برابر کنید.

2.برگهی سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند:هوا گرم و خشک است گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید آبیاری و آبفشانی را فراموش نفرمایید.

3.حشرات ریز سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده اند:هر 14 روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی سیستمیک) مثل مالاتیون اکامت وغیره طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.

4.شاخه ها بطرف پایین خم شده‌اند:هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید

5.برگهای شاخه های پایین می ریزند:گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد باشد گیاه را به محل روشن تر انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف نمایید.

6.برگها سبز هستند ولی می ریزند:آبیاری زیاد از اندازه باعث این عارضه است آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتر انجام دهید.

7.برگها متمایل به سفیدی هستند:اشعه مستقیم آفتاب مخصوصا از پشت شیشه عامل آن است گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.

8.زخمهای سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده است:حشره آفت باعث این نارسایی است هر 14 روز یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته محلول به سم روی شاخه بمالید.

9.رسد گیاه متوقف شده است:ریشه ها را بازدید کنید اگر متراکم شده ان زمان تعویض گلدان فرارسیده است.

 

برگرفته شده از سایت peyvandsabz.blogfa.com با تغییرات