پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

تکثیر، پرورش و نگهداری از گیاه برگ بیدی
ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱٠/۱٢ 

نگهداری و تکثیر گیاه برگ بیدی (ترادسکانتیا)

گیاه برگ بیدی

تمام گیاهان این گروه دارای ساقه های رونده و برگ های بیضی شکل هستند که اغلب با رنگهای متنوعی در طول برگ تزیین شده اند و برای پرورش در سبدهای آویزان بسیار مناسبند.

رشد آنها بسیار سریع است و در فصل بهار و تابستان در فضای آزاد به خوبی پرورش می یابند. برای آنکه گیاه پرپشت و زیبائی شود، لازمست سرشاخه های آنرا مرتباً قطع نمود و هر ماهه کود مایع تقویتی به آن داد. بسیاری از آنها گل های سفید یا سوسنی و شیری رنگی می دهند که جنبه تزئینی ندارد.

درجه حرارت

انواع این گیاه به سرمای زمستان بسیار حساسند و در کمتر از ۸ درجه از بین می روند.

نور

بسیاری از انواع گیاهان این خانواده احتیاج به نور فراوان و نور مستقیم خورشید دارند. در هر صورت باید آنها را در محل پرنور ساختمان قرار داد.

آبیاری

در بهار و تابستان احتیاج به آبیاری روزانه دارند و در فصل زمستان هفته ای یک مرتبه آبیاری کافیست.

تکثیر

در موقع تغییر گلدان در هنگام بهار قلمه های آنرا در ماسه شسته می کارند و سال بعد به گلدان منتقل می‌کنند.

مشکلات پرورشی

طویل شدن و کم برگ شدن شاخه ها؛ علت آن کافی نبودن نور محیط، کم آبی و کمبود مواد غذائی گیاه است. بایستی شاخه های باریک شده را قطع نمود و نسبت به رفع نواقص گیاه از جمله تغذیه با کود محلول تقویتی اقدام کرد. زائل شدن رنگ برگ ها؛ علت آن کافی نبودن نور است.

وقتی شاخه ها سست و خم می شود و برگ ها زرد، و نقاط قهوه ای رنگی در سطح برگ ظاهر می گردد. علت آن کمبود آب است ولی در هر صورت بین دو آبیاری بایستی خاک سطح گلدان کاملاً خشک گردد.

نوک برگ ها قهوه ای شده و چروک می خورد. علت آن خشکی هوا و وجود کنه قرمز در زیر دم برگ هاست. بایستی برگ های آسب دیده را قطع نمود و سطح برگ ها را با غبارپاش شستشو داد.

 

ترکیب مهمترین بخشهای مورد استفاده از چندین وبلاگ