پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

استرس چیست؟
ساعت ٢:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۸/٤ 

 

 پرستار امروز.استرس

مقدمه

استرس فشار و فرسایش بدن به هنگامی است که با محیط پیوسته و در حال تغییر سازگار شویم. چنین تغییراتی آثار جسمانی و هیجانی بر ما می‌گذارد و می‌تواند احساسات مثبت یا منفی ایجاد کند. در صورت مثبت بودن، اثرات استرس مار ا ناگزیر به عمل می‌کند، هوشیاری تازه و چشم‌انداز مهیج جدیدی برای ما به ارمغان می‌آورد.

آثار منفی استرس احساس بی‌اعتمادی، طرد، خشم و افسردگی می‌آفریند که این احساسات به نوبه خود به مشکلاتی مانند سردرد، ناراحتی معده، جوش و خارش پوست، بی‌خوابی، زخم معده، فشار خون بالا، بیماری قلبی و سکته مغزی می‌انجامد. مرگ یک عزیز، تولد یک کودک، ارتقاء شغلی، یا ایجاد یک رابطه جدید استرس به دنبال می‌آورد. چون این تغییرات ما را مجبور به سازگاری مجدد با زندگی خود می‌کند. سازگاری با شرایط متغیر به نوع واکنش‌ها می‌تواند کمک کننده  یا آسیب رساننده باشد.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 


چگونه می‌توان استرس را از زندگی خود حذف کرد؟

استرس مثبت بر تازگی زندگی می‌افزاید. همه با تحمل میزان معینی از استرس زندگی می‌کنیم. سر رسیدن مهلت، رقابت‌ها، برخوردها و حتی ناکامی‌ها و نگرانی‌ها به زندگی‌ها عمق و غنا می‌بخشد. هدف ما حذف استرس نیست، بلکه فراگیری چگونگی استفاده از آن به منظور کمک به خود است.

استرس کمتر از حد، عامل خمودگی است و در ما احساس خستگی و رخوت بر جا می‌گذارد. از سوی دیگر، استرس مفرط تنش ایجاد می‌کند. آن‌چه ما بدان نیازمندیم، یافتن سطح بهینه و مطلوبی از استرس است که ما را برمی‌انگیزد، ولی ما را در خود غرق نمی‌کند.

 

سطح قابل تحمل استرس برای افراد

سطح واحدی از استرس که برای همه انسان‌ها بهینه باشد، وجود ندارد. هر یک از ما مخلوقاتی منحصر به فرد با نیازهای ویژه هستیم. بنابراین آن‌چه برای یک شخص ناراحت کننده است، چه بسا برای دیگری شادی‌‌آفرین باشد. حتی وقتی ما روی ناراحت کننده بودن رویدادهای خاص توافق داریم، احتمالاً در واکنش‌های فیزیولوژی و روانشناختی به آن حادثه با هم تفاوت داریم.

شخصی که شیفته مذاکره و حل اختلاف و تحرک شغلی است، اگر شغلی یکنواخت و بدون تحرک داشته باشد، در فشار و استرس قرار می‌گیرد. در حالی که شخصی که به شرایط ثابت علاقه‌مند است، وقتی در شغلی قرار گیرد که وظایفش از تنوع بالایی برخوردار باشد، به احتمال زیاد خود را در تنگنای استرس احساس می‌کند. قبل از قرار گرفتن در معرض تغییرات آزار دهنده، این موضوع که استرس‌های شخصی ما چه هستند و میزان تحمل ما در برابر آن‌ها چقدر است، به شویه زندگی و سن ما بستگی دارد.

اکثر بیماری‌ها با استرس مداوم مرتبط می‌باشند. اگر ما علائم استرس را تجربه می‌کنید و اگر استرس رد سطحی فراتر از سطح بهینه استرس شما قرار دارد، باید از استرس زندگی خود بکاهید و یا توانایی مقابله و اداره استرس خود را بهبود بخشید.

 

چگونه می‌توان استرس را بهتر تحمل کرد؟

شناسایی استرس مداوم و آگاه شدن از اثرات آن بر زندگی ما، برای کاهش اثرات زیان‌آور آن کافی نیست. همان طوری که منابع زیادی برای استرس وجود دارد، امکانات بسیاری هم برای اداره آن وجود دارد. ولی آن‌چه بدان نیازمندیم، تلاش برای تغییر است، تغییر منبع استرس و یا تغییر واکنش نسبت به آن منبع.

برای این منظور چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

1. از منابع استرس، واکنش‌های هیجانی و بدنی خود آگاه شوید:

·       به ناراحتی و تشویش خود توجه کنید. آن‌ها را نادیده نگیرید. مشکلات خو ربا به اجمال بررسی نکنید.

·       تعیین کنید چه رویدادهایی شما را ناراحت می‌سازد. به خودتان درباره معنای این رویدادها چه می‌گویید؟

·    چگونگی پاسخ بدن‌اتان را نسبت به استرس مشخص کنید. آیا مضطرب می‌شوید، یا دلخور؟ اگر چنین است، به چه شیوه‌ای دچار این احساسات می‌شوید؟

2. مشخص کنید چه تغییری می‌توانید ایجاد کنید.

·       آیا منابع استرس را از طریق اجتناب یا حذف کامل آن‌ها می‌توانید تغییر دهید؟

·       آیا شدت آن‌ها را می‌توانید  تغییر دهید (یعنی طی دوره درمانی به تدریج آن‌ها را کنترل و اداره کنید، در مدت یک روز یا یک هفته)؟

·        آیا می‌توانید رویارویی خود را با استرس کوتاه سازید (استراحتی به خود دهید، یا محوطه ساختمان را ترک کنید)؟

·    آیا می‌توانید وقت و انرژی لازم را برای ایجاد تغییر اختصاص دهید (تعیین هدف، فنون مدیرت زمان و راهبردهای به تعویق انداختن ارضاء در این گونه موارد می‌تواند مفید باشد)؟

3. شدت واکنش‌های عاطفی و هیجانی خود را به استرس کاهش دهید.

·       واکنش شما نسبت به واسطه درک شما از خطر (جسمی یا عاطفی) به یک باره اتفاق می‌افتد. آیا به منابع استرس به شویه اغراق‌آمیز می‌نگرید و یا موقعیت را دشوار تلقی می‌منید و از آن فاجعه می‌سازید؟

·       آیا انتظار دارید همه به شما خوش‌آمد بگویند و همه از شما راضی باشند؟

·    آیا واکنش مفرط نشان می‌دهید و همه چیزها را بحرانی و اضطراری تلقی می‌کنید یا احساس می‌کنید که باید همواره بر هر موقعیتی تسلط داشته باشید؟

·    دیدگاه خود را نسبت به استرس تعدیل و اصلاح کنید. سعی کنید استرس را به عنوان چیزی در نظر بگیرید که می‌توانید بر آن فائق آیید نه چیزی که به شما چیره می‌شود.

·    سعی کنید هیجانات شدید و مفرط خود را تعدیل کنید. موقعیت را در یک چشم‌انداز وسیع‌تر قرار دهید. جنبه‌های منفی را شرح و بسط ندهید و به خود نگویید "چه می‌شود اگر" !!

4. بیاموزید واکنش‌های بدنی خود را به استرس تعدیل کنید.

·       نفس کشیدن آهسته و عمیق، ریتم فعالیت قلب و تنفس شما را به وضع طبیعی برمی‌گرداند.

·    فنون آرام‌بخشی، تنش عضلانی را کاهش می‌دهد، بازخورد زیستی می‌تواند بر اموری چون تنش عضلانی، ریتم قلبی، و فشار خون کنترل ارادی ایجاد کند.

·    دارو به تجویز پزشک می‌تواند در کوتاه مدت  به تعدیل واکنش‌های بدنی شما کمک کند، ولی داروها به تنهایی پاسخ‌گو نیستند، تعدیل این واکنش‌ها را به منزله راه حلی بلند مدت یاد بگیرید.

5. ذخایر بدنی خود را افزایش دهید.

·    به منظور ایجاد تناسب و سلامتی قلبی- عروقی سه تا چهار بار در هفته ورزش کنید. تمرینات موزون، معتدل و یکنواخت بهترین انتخاب است. مانند قدم زدن، شنا کردن، دوچرخه سواری یا آهسته دویدن.

·       غذاهای مقوی به اندازه کافی و متعادل مصرف کنید.

·       وزن مطلوب خود را حفظ کنید.

·       فراغت و تفریح را با کار درآمیزید. به خود استراحت دهید و هر گاه ممکن بود، وقفه‌ای در کار ایجاد کنید.

·       به قدر کافی بخوابید، تا آن‌جایی که ممکن است برنامه خواب  را رعایت کنید.

6. ذخایر هیجانی و عاطفی خود را حفظ کنید.

·       دوستی و روابط اجتماعی دوسویه‌ای برقرار کنید.

·       اهداف واقع‌بینانه و معنی‌دار را دنبال کنید، نه اهدافی که دیگران برای شما در نظر گرفته‌اند و برای شما فایده‌ای ندارد.

·       انتظار ناکامی، شکست و یأس را در زندگی داشته باشید.

·       همیشه با خود مهربان و رئوف باشید و دوست خود باشید.


تهیه و تنظیم: افشین پیشه گر، کمک بهیار