پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

نگه داری و تکثیر گیاه نخل مرداب
ساعت ٩:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۸/٢ 

نگهداری و تکثیر گیاه نخل مرداب

پرستار امروز. نخل مرداب

 

شرایط نگهداری و آبیاری: نخل مرداب گیاهی با ساقه های سبز رنگ عمودی افراشته است با برگهای افشان در راس ساقه ها که به شکل برگهایی علفی به صورت شعاعی مثل قاب یک چتر بیرون می زنند.

نخل مرداب به نور معمولی، گرمای متوسط تا زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای عادی یعنی ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی، احتیاج دارد. که میتوان  کود مورد نیاز نخل مرداب را به میزان ۲ گرم در لیتر هر هفته یکبار از اردیبهشت تا شهریور ماه، به خاک آن اضافه نمود. شرایط مطلوب برای خاک گلدان این گیاه مخلوطی از خاک باغچه، تورب و ماسه محیط مناسبی را برای رشد این گیاه فراهم می کند. در زمستان نبایستی در دمای کمتر از ده درجه نگهداری شود. در فصل سرما در خزان گیاه جای نگرانی نیست چون با گرم شدن هوا مجدداً شروع به رشد می کند. بهتر است در زمستان تمام ساقه ها را از سطح خاک حذف نمود تا در بهار دوباره سبز شود و چهره زیباتری به گیاه بدهد. در بهار و تابستان هر روز گیاه را آبیاری می کنند و در زمستان و پائیز آبیاری کم شده و کود را قطع می کنند. در فصل گرما به آب زیادی احتیاج دارد و سعی کنید گلدان زهکش چندانی نداشته باشد تا محیط تقریباً باتلاقی برای گیاه ایجاد شود. بنابراین بهتر است گلدان را در زیر گلدانی قرار دهید و در زیرگلدانی همیشه مقداری آب موجود باشد.

تکثیر: ابتدا خاک گلدان را کاملاً آبیاری کنید، سپس گیاه از گلدان بیرون آورید. انبوه ریشه ها را به دسته هایی با حداقل 4 یا 5 ساقه تقسیم کنید، مراقب باشید به ریشه ها صدمة زیادی نزنید و سعی کنید با دست عمل تقسیم را انجام دهید. سپس هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه 11 - 9 سانتیمتر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرار دهید و کاملاً آبیاری کنید.