پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

تله مدیسن
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٥ 

تله مدیسن (پزشکی از راه دور)

پرستار امروز.تله مدیسن

 

مقدمه

پزشکی از راه دور عبارت است از استفاده از ارتباطات برای مراقبت بیمار و شامل مکانیسم‌های مختلف ارائه فایل‌های الکترونیکی می‌باشد. این روش که ارائه دهنده را قادر به ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی به بیماران در مکان‌های دور می‌کند. پزشکی از راه دور می‌تواند به سادگی مباحث تلفنی در ارائه اطلاعات درباره یک بیمار و یا به پیچیدگی استفاده از تکنولوژی ماهواره و تجهیزات ویدئو کنفرانس برای ایجاد مشاوره بین ارائه دهندگان در مؤسسات دو کشور مختلف باشد.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 


 

دستاوردهای تله مدیسن

توسعه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، آموزش از طریق سیستم‌های الکترونیکی و فضای مجازی و نظارت و پایش و ارزیابی بیماران از راه دور از دستاوردهای کاربرد تله مدیسن است. یکی از بهترین استفاده‌های تله مدیسن، در فوریت‌های پزشکی است. در بسیاری از نقاط امکان حضور به موقع پزشک وجود ندارد، تله مدیسن و امکانات و خدمات این علم در مواقع اضطراری، با ارائه اطلاعات بیمار به پزشک بهترین و سریع‌ترین  اقدامات را جهت نجات جان بیمار فراهم می‌آورد.

 

اهداف

اهداف تله مدیسن شامل:

1. بهبود مراقبت از بیمار

2. بهبود دسترسی و مراقبت پزشکی در نواحی محروم روستایی

3. دسترسی بهتر به پزشکان جهت مشاوره

4. استفاده از امکانات معاینات خودکار برای پزشکان

5. کاهش هزینه‌های مراقبت پزشکی

6. ایجاد خدمات مراقبت بهداشتی در سطح جغرافیایی و جمعیتی وسیع

7. کاهش نقل و انتقال بیماران به مراکز درمانی

8. ایجاد فضای مراقبت مدیریت شده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی

 

روش‌های اولیه ارائه

این تکنولوژی به طور اولیه برای ارسال تصاویر دیجیتال از مکانی به مکان دیگر استفاده می‌شود. به عنوان مثال ممکن است تصویری دیجیتال توسط دوربین دیجیتال گرفته شده، بر روی سرور ذخیره ‌گردد و بر حسب نیاز برای یک ارائه کننده مراقبت بهداشتی در مکان دیگری ارسال شود. رادیولوژی از راه دور و درماتولوژی از راه دور دو مورد از خدمات پزشکی از راه دور هستند که از تکنولوژی ذخیره و ارسال استفاده می‌کنند. نوع دیگر خدمات پزشکی از راه دور به عنوان تلویزیون تعاملی دو طرفه (LATV) شناخته می‌شود که در درمان‌هایی که مشاوره چهره به چهره لازم است مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلاً بیمار و ارائه کنندگان مراقبت در یک مکان با استفاده از توانایی‌های ویدئو کنفرانس با متخصصین در مکان دیگر مشاوره می‌کنند. LATV به بیماران و ارائه دهندگانی که در جوامع روستایی زندگی می‌کنند امکان دسترسی به ارائه دهندگان ساکن در مناطق شهری، به خصوص متخصصین را بدون انجام مسافرت فراهم می‌آورد. به علاوه بعضی وسایل محیطی می‌توانند برای انجام معاینات تعاملی به کامپیوتر وصل شوند. مثلاً یک گوشی پزشکی می‌تواند به کامپیوتر وصل شده و به پزشک مشاور امکان شنیدن ضربان قلب بیمار از راه دور را فراهم سازد.

 

انواع سرویس‌های تله مدیسن

·       اطلاعات و سرویس‌های صوتی

ساده‌ترین سرویس تله مدیسن زمانی است که یک متخصص بهداشتی درمانی با متخصص دیگری از طریق تلفن مشاوره می‌کند. از نمونه دیگر از ارسال اطلاعات صوتی می‌توان به ارسال اطلاعات Cardio phone اشاره نمود. در این سرویس‌ صدای قلب بیمار از طریق خطوط تلفنی برای یک مرکز ثبت یا پزشک متخصص ارسال می‌‎گردد. در حالی که طرف مقابل یک مرکز ثبت باشد این اطلاعات به صورت برون خط (off-line) دریافت می‌شود و در ضمن ذخیره‌سازی، امکان پردازش و نمایش به صورت منحنی را نیز فراهم می‌سازد.

·       دوراسنجی (Telemetry)

دور آسنجی به عنوان مفهومی از مطالعه و نمایش عملکردهای فیزیولوژیک انسان با حیوان از مراکز دور یا سیار است. در بیشتر سرویس‌های هوایی و دیگر سرویس‌های حمل و نقل و هم چنین در بیشتر شرایط اورژانس، دوراسنجی از واحدهای اصلی انتقال اطلاعات به شمار می‌رود.

·        مشاوره از راه دور (Tele consultation)

یکی از خدمات مهم تله مدیسن، امکان ایجاد فضای مشاوره بین پزشکان و دیگر مراکز بهداشتی- درمانی است. مشاوره به روش‌های مختلف و از مسیرهای گوناگون نظیر خط تلفن، پست الکترونیک،‌ همایش ویدویی و ... می‌تواند انجام شود.

آموزش از راه دور (Tele- education)

آموزش از راه دور شامل سه حوزه، آموزش از راه دور، دسترسی به اطلاعات از راه دور و آموزش بهداشت در سطوح جامعه باشد.

مزایای آموزش از راه دور عبارتند از:

1. کاهش مخارج عمومی به دلیل کم شدن رفت و آمد بیماران و متخصصان

2. افزایش میزان اطمینان به مراکز بهداشتی درمانی

3. بهبود در تبادلات اطلاعات بین مراکز بهداشتی درمانی و متخصصان در زمینه‌های مربوط به بیماران و خدمات فوری پزشکی.

·       جراحی از راه دور

این فناوری با توجه به هزینه بالا و پیچیدگی مربوط به خود هنوز به شکل گسترده‌ای در سطح کشورهای در حال توسعه مطرح نشده و کاربرد آن به کشورهای توسعه یافته محدود گشته است.

برداشتن نمونه از بافت‌ها، یکی از متداول‌ترین اشکال کاربرد جراحی از راه دور است. امروزه، سرویس‌های جراحی توسط ربات‌ها که از دور کنترل می‌شوند به سرعت رو به افزایش است. این ربات‌ها بر اساس اطلاعات آناتومیک که از پیش به دست آمده و هدایت از راه دور، کارهای جراحی را انجام می‌دهند. در این جراحی‌ها دوربین به جای چشم جراح حضور دارد.

 

نتیجه

سلامت الکترونیکی یا پزشکی از راه دور یکی از تکنیک‌های نوین پزشکی است که می‌تواند نظام ارائه خدمات پزشکی و درمانی را متحول سازد. این سیستم که یک نظام ارائه خدمات جامع بهداشتی و درمانی است طیف وسیعی از خدمات اعم از آموزش مراقبت‌های بهداشتی درمانی، ارائه مراقبت‌های بالینی، خدمات اجرایی و حتی مراقبت در منزل از راه دور را در بر می‌گیرد. شاید به همین دلیل است که امروزه ارائه دهندگان و پژوهشگران نظام مراقبت بهداشتی درمانی، توسعه پزشکی از راه دور را به عنوان جزء لاینفک سیستم‌های اطلاعات بهداشتی می‌دانند.


تهیه و تنظیم: معصومه حمیدی، کارشناس مدارک پزشکی

 
کلمات کلیدی: فناوری پزشکی ، دانستنیها