پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

نگهداری و تکثیر گیاه فیتونیا (فتونیا) Fittonia
ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٢ 

نگهداری و تکثیر گیاه فیتونیا (فتونیا) Fittonia

 

مشخصات: اسم علمی این گیاه Fittonia versehaffeltii ، از خانواده Acanthaceae می باشد. این جنس دارای ۲ گونه است که از گیاهان چند ساله خزنده با برگ های زینتی تشکیل یافته است. گونه مورد نظر بومی پرو بوده و برگ های ارغوانی کمرنگ دارد.

گیاهى است همیشه سبز و پردوام، که به خاطر برگ هاى زیبا و پرنقش و نگارش جنبه تزئینى یافته است. روى سطح برگ هاى سبز براق آن را خطوط مشبک نقره اى رنگ (در محل رگبرگ ها) مى پوشاند. از آن به عنوان گیاه پوششى در گلخانه ها، پشت پنجره ها و یا ویترین ها استفاده مى شود. گل هاى کوچک و زرد رنگش با برگک هاى بزرگ روى سنبله هاى افراشته پدیدار مى شوند. فیتونیا نسبت به سرما آسیب پذیر است. مکان نیم سایه مخصوصاً مجاور پنجره اى رو به شمال را مى پسندد. نیاز به رطوبت نسبتاً زیاد هوا دارد از این رو در جاهاى خشک بهتر است سطح برگ ها با آب بدون املاح اسپرى شود. خاک مناسب آن مخلوطى از خاک مرغوب باغچه با خاک برگ و پیت ماس اضافى و به خوبى زهکشى شده است. نیاز به آبیارى مرتب با آب بدون املاح دارد. اما از غرقاب شدن ریشه باید جلوگیرى کرد. در زمستان آب کمترى مى خواهد.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط، حرارت زیاد، آبیاری معمولی تا زیاد، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز فیتونیا را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار از فرودین تا شهریور مورد استفاده قرار داد.

خاک: مخلوطی از خاک جنگلی، خاک برگ و ماسه برای قابل نفوذ بودن، خاک مطلوب گیاه فیتونیا می باشد.

ازدیاد: این گیاه را می توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد. ابتدا با یک چاقوی تیز، قلمه هایی به طول ۸ تا ۹ سانتیمتر، که شامل حداقل دو جفت برگ باشند را با دقت از گیاه مادری جدا کنید و انتهایی آن را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر سه قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۴ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرا دهید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. قلمه ها را در دمای حدود ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگه دارید و خاک را همیشه کمی مرطوب کنید. ریشه دهی در یک ماه یا کمتر انجام می شود . پس از آن می توانید کیسه پلاستیکی را بردارید.

عوارض و درمان: در طول مدت رشد گیاه فیتونیا اگر مشاهده کردید حاشیه برگهای آن چروک خورده و پژمرده اند، احتمال بدهید که هوا خیلی خشک است. باید غبار پاشی را شروع کنید و در زیر گلدانی سنگ ریزه دار آب بریزید. لکه های سوخته روی برگها نیز معرف استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از این مواد استفاده نکنید. در صورتی که مشاهده کردید برگهای گیاه شما می ریزد و جوانه های جدید هم ظاهر نمی شوند، حتما هوا سرد است، تشنگی مفرط هم عامل دیگر این عارضه می باشد. نو ر کمی تواند باعث ریز ماندن برگهای جدید و جوان بشود و فاصله بین دو برگ زیاد گردد. وقتی گلدان را به محل روشن تر بردید، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید تشنگی ویا تابش مستقیم آفتاب می توان باعث نازکی و چروکیدگی برگها بشود. برگهای بدشکلی که حشرات چسبناک روی آن به چشم بخورد، باید با سم حشره کش نفوذی، هر دو هفته یکبار، تا رفع علایم، سمپاشی شود. اگر خاک گلدان با تلاقی باشد، برگهای پایینی زرد می شوند. سوراخ ته گلدان را بازدید کنید تا اگر گرفتگی دارد، برطرف شود.