پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

اختلالات در مری
ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٩ 

مقدمه

یکی از اعضای دستگاه گوارش که امروزه به اهمیت آن بیشتر پی برده‌اند مری است. مری لوله‌ای عضلانی است که به صورت بسیار اختصاصی، غذا را به معده انتقال می‌دهد. کوچک‌ترین اشکال در حرکات مری موجب بروز اختلال در عبور غذا و در نهایت سوء تغذیه می‌شود.

 جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید


ورود غذا به مری

 پس از جویدن و خرد کردن غذا لقمه به ناچار وارد مری می‌شود که درست در عقب نای قرار دارد. طول مری از 26-23 سانتی متر و قطر آن 5/2 سانتی متر است که در قسمت پایین از دیافراگم عبور می‌کند. دیواره مری ماهیچه‌ای است و تارهای ماهیچه‌ای آن طولی و حلقوی هستند. مخاط لغزنده مری این عضو را از خراشی که ممکن است ذرات سفت موجود در لقمه روی دیواره مری وارد سازنده مصون نگه می‌دارد. در انتهای پایینی مری که درست زیر دیافراگم است، آخرین ماهیچه حلقوی به علت ویژگی انقباضی آن، به اسفکترکاردیا موسوم می‌باشد. با ورود لقمه به انتهای مری، اسفکترکاردیا باز شده و لقمه وارد معده می‌شود.

سرطان مری شایع‌ترین سرطان در نواحی شمالی ایران (مخصوصاً استان گلستان) است که عادت به نوشیدن چای داغ دارند. نوشیدن چای داغ یکی از مهم‌ترین عوامل خطرساز این سرطان است.

 

 

علایم شایع

- کاهش ناگهانی یا تدریجی در توانایی بلع: در صورت تدریجی بودن حالات فوق، مشکل بلع ابتدا در مورد غذاهای جامد و سپس مایعات رخ می‌دهد.

- درد در دهان و قفسه سینه پس از خوردن

- افزایش بزاق دهان

- تند شدن تنفس

- استفراغ که گاهی مخاط یا خون در آن وجود دارد. البته سرطان معده هم غالباً علائم مشابهی ایجاد می‌کند.

احساس وجود چیزی در گلو: این حالت ناشی از برگشت و تأثیر اسید معده در گلو می‌باشد. در موارد نادر، اختلال بلع ناشی از ناهنجاری جسمانی، مانند اسپاسم اسفنکتر است. در زخم معده، برگشت اسید معده عامل اشکال در بلع می‌باشد. اختلال بلع گاهی از اولین علائم وجود تومور به ویژه در سنین بالا است. اگر اختلال بلع بیش از یک تا دو روز طول کشید و با علائم خفگی همراه بود، جهت بررسی و درمان می‌بایست به پزشک مراجعه نمود.

 

7 توصیه در سوزش سر دل

1. هیچ گاه بلافاصله پس از خوردن غذا نخوابید.

2. دراز کشیدن بعد از صرف غذا به ویژه اگر غذای مصرفی حجیم و پرچرب باشد، در افراد مستعد باعث بروز ریفلاکس می‌گردد. باید حداقل 3 ساعت بین خوابیدن و آخرین وعده غذایی خورده شده فاصله باشد.

 

3. تعداد وعده‌های غذایی روزانه را افزایش دهید و حجم غذای خورده شده در هر وعده را کم کنید.

4. مصرف چربی و غذاهای چرب و سرخ شده را محدود نمایید.

5. استعمال دخانیات نیز در بروز این مسأله نقش بسیار مهمی دارد. به همین دلیل ترک سیگار یکی از دستورات پیش‌گیری و درمان این مشکل است.

6. با کاهش وزن و کم کردن چربی‌های ذخیره شده در ناحیه شکم می‌توان به درمان این مشکل کمک کرد.

7. افرادی که دچار ریفلاکس یا برگشت محتویات معده به مری هستند، باید از خوردن شکلات، نوشیدنی‌های حاوی کافئین (مثل قهوه، انواع ادویه، مصرف گیاهان خانواده نعناع، پونه و ...) و پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان هنگام صرف غذا اجتناب نمایند.

 

تهیه و تنظیم: مهناز بتویی کمک بهیار