پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

نگرش جامعه شناختی به اعتیاد به عنوان یک انحراف اجتماعی
ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۳ 

نگرش جامعه شناختی به اعتیاد به عنوان یک انحراف اجتماعی

اعتیاد- پرستار امروز

 مقدمه

انحراف اجتماعی یکی از مهمترین مسائل و مشکلات اجتماعی جوامع گوناگون در دنیای امروز محسوب می‌شود. جوامع بشری در طول زمان و به خصوص در قرن حاضر از انواع آسیب‌های اجتماعی در رنج بوده و همیشه اندیشمندان در جستجوی علل و عوارض آن و راه حل‌هایی برای رهایی جامعه از این مسائل بوده‌اند تحقیقات فراوانی جهت بررسی عوامل مؤثر بر انحرافات اجتماعی انجام شده است. از دیدگاه جامعه شناختی کسی از مادر منحرف و کج‌رو متولد نمی‌شود بلکه انحراف تحت شرایط خاص اجتماعی به وجود می‌آید. انسان همواره تحت تأثیر نهادهایی مانند خانواده، آموزش و پرورش، دین، اقتصاد، سیاست و نهادهای فرعی دیگر جامعه خویش قرار دارد. به همین دلیل چگونگی رفتار و شخصیت افراد به چگونگی ساختار این نهادها و محیط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی او بستگی دارد. به عبارت دیگر اگر عوامل اجتماعی شدن فرد یعنی والدین، خانواده، محیط، اطرافیان، مدرسه، دوستان و وسایل ارتباط جمعی طوری سازمان یافته باشند که در هویت یابی و همانند سازی وی به او کمک کنند، مسائل و مشکلات حاد ایجاد و آشکار نخواهد شد ولی اگر این عوامل به گونه‌ای دیگر شرایط بحرانی ایجاد نمایند فرد به سوی بزهکاری و انحراف اجتماعی سوق داده خواهد شد. جامعه شناسان این واقعیت را پذیرفته‌اند که انحراف اجتماعی یک مسأله اجتماعی است و به حفظ و پیشبرد اهداف بنیادی جامعه لطمه وارد می‌کند و نظم اجتماعی را تهدید می‌کند. اگر جامعه را به ارگانیسم و سازمان بدنی انسان تشبیه کنیم، مسائل اجتماعی به مثابه بیماری‌های آن جامعه محسوب می‌شوند و همان طوری که بیماری‌های جسمی قابل شناخت و علاج هستند بیماری‌های اجتماعی نیز قابل تشخیص و درمان هستند که بدین منظور می‌بایست علاوه بر شناسایی فرد منحرف و درمان سریع او، انحراف اجتماعی را ریشه‌یابی کرد و در صدد پیشگیری و از میان بردن عوامل ایجاد کننده آن بود.

 

 جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید
 
مشخصات یک عینک آفتابی خوب و ایده آل
ساعت ۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۳ 

مشخصات یک عینک آفتابی خوب و ایده آل

 

عینک آفتابی پرستار امروز

 

مطالعات نشان داده است که اشعه ماورای بنفش می تواند شانس ابتلا به بیماری هایخطرناک چشمی نظیر آب مروارید، تحلیل رفتگی و آسیب به شبکیه و حتی آفتاب سوختگی راافزایش دهد.

امروزه متاسفانه در اغلب موارد از این عینک ها به عنوان وسیله تزئینی استفاده می شود وبه همین خاطر در انتخاب نوع آن دقت کافی نمی شود همچنین عده ای عینک آفتابی راوسیله ای غیر ضروری می دانند ولی عینک های آفتابی دارای فواید زیادی نیز می باشندالبته اگر درست انتخاب شوند ودر محیط هایی که نور شدت زیادی دارد عینک های آفتابیبه چند روش امکان دید را بهتر خواهند کرد.

در روزهایی که نور خورشید شدت زیادی دارد گیرندههای نوری شبکیه تحریک می شوند و حساسیت کنتراست آنها کاهش می یابد. عینک های آفتابیرنگ های نارنجی، بنفش، آبی  را جذب میکنند و این رنگها به صورت رنگ خاکستری باشدتهای مختلف دیده می شوند. در مقابل رنگهای سبز ، زرد و قرمز با این عینکها بهتردیده  می شوند و کنتراست رنگ افزایش می یابد و همین امر باعث می شود چشمان شما دربرابر تمام مضرات در امان باشد

 

یک عینک آفتابی مناسب باید واجد چند ویژگیباشد که از سوی انجمن اپتومتری آمریکا تعریف شده است:

۱) شیشه های عینکباید ۱۰۰ـ۹۹ درصد اشعه ماورای بنفش خورشید را جذب کند.

۲) به میزان ۹۰ـ۷۵ درصداز شدت نور مریی بکاهد. خود انجمن اپتومتری آمریکا اعلام کرده که عمده عینک های مدروز فاقد این ویژگی هستند.

۳) باعث تغییر ماهیت نور و تصاویر نشود.

۴) شیشهها باید خاکشستری، سبز ، زرد یا قهوه ای باشند که رنگ قهوه ای ارجحیت دارد.

همچنین عینک آفتابی باید کل فضای چشم و اطراف محوطه قرارگیری چشم در صورت را در بربگیرد.

 
کلمات کلیدی: اطلاعات عمومی ، دانستنیها
 
پیس میکر
ساعت ۱:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٢۳ 

پیس میکر

 پیس میکر پرستار امروز

مقدمه

کار قلب، فرستادن اکسیژن و خون به تمامی اندام‌ها است. قلب دارای چهار حفره می‌باشد. هر حفره دارای دیواره عضلانی است که خون بازگشتی به‌وسیله دریچه‌ها از حفره‌های دیگر جدا می‌شود. حفره راست بالایی، دهلیز راست نام دارد که خون بازگشته از اندام‌ها را به حفره راست پایینی که بطن راست نام دارد منتقل می‌کند و بطن راست این خون را به شش‌ها پمپ می‌کند که در آن‌جا دی‌اکسیدکربن خود را از دست داده و اکسیژن به‌دست می‌آورد. خون از شش‌ها به حفره بالایی قلب که دهلیز چپ نامیده می‌شود منتقل شد، تا خون را به حفره پایینی که بطن چپ نامیده می‌شود انتقال دهد. بطن چپ، پمپ اصلی است که خون را به داخل گردش خون می‌فرستد تا به هر یک از سلول‌های بدن به اکسیژن و مواد غذایی دسترسی یابند.

 

 جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 

 
 
نگهداری و تکثیر پیاز گل کوکب
ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٤ 

نگهداری و تکثیر پیاز گل کوکب

 

گل کوکب پرستار امروز 

روش ازدیاد و پرورش گل کوکب

گل کوکب را با اجرای روشهای مخصوص میتوان خیلی درشت تر از حد معمول نسبی تا حدود سی سانتیمتر قطر نیز پرورش داد.

کوکب در مقابل سرما و یخبندان بسیار حساس بوده و باید غده های زیر زمینی آنرا قبل از سرما و یخبندان بیرون آورده آنها را خشک و تمیز کرده به طریقی که گفته خواهد شد نگهداری کنند.

گلهای کوکب اواخر تابستان و اوائل پائیز ظاهر میشوند.

برای بدست آوردن بوته های تازة کوکب بیشتر بوسیله تقسیم غدد ریشه آن یا قلمه زدن انجام میشود و برخی از گونه های کوکب را می توان بوسیله بذر اواخر زمستان در گلخانه نیز تکثیر نمود .

بنا به آنچه گفته شد این ریشه ها را باید قسمت کرده و هر قسمت را جداگانه در محل خود بکارند ، البته باید دانست آن قسمت از این غده ها قابل پرورش و بوجود آوردن بوته کامل تازه خواهد بود که انتهای آن غده یک قسمت از شاخه سال گذشته که در قاعده آن نزدیک به غده چشمه های جای جوانه آتیه وجود داشته باشد.

زیرا تنها این غدد قابل بوجود آوردن بوتة کامل میباشند.

کوکب برای رشد و نمو به آفتاب و آب فراوان در تابستان نیاز دارد.

کمبود آب و رطوبت درتابستان ازغنچه کردن مجدد آن جلوگیری خواهد کرد.

برای پرورش گلهای درشت و بزرگتر از حد معمول باید غده ها را که معمولا درعمق 15 سانتیمتری میکارند در عمق 20 تا 25 سانتیمتری زمین بعد از پایان یخبندان و اوائل بهار بکارند.

در زمان کاشت مقداری کود پوسیده دامی در زیر غده ها بریزند و طبیعی است برای داشتن گیاه نیرومندی که تاب تحمل گلهای بزرگ را داشته باشد باید رطوبت و غذای بیشتری فراهم کرد.

برای داشتن گل درشت باید ساقه قویتر را انتخاب نمود و پاجوشهای دیگر را هرس کرد و برای یک شاخه فقط دو عدد غنچه در نظر گرفت و بقیه را چید.

یکماه پس از باز شدن اولین گل از غنچه بعدی میتوان استفاده کرد.

در صورتی که گل بزرگ مورد نظر نباشد میتوان غنچه ها را بحال خود گذاشت ولی چیدن غنچه های اضافی در بعضی از واریته های کوکب مانند پومپون و مینیاتور ضروری است.

برای این منظور پس از نمایان شدن چهار جفت از برگها آخرین غنچه و کمی بعد دو تا چهار غنچه ای که اول بر روی ساقه ظاهر شده اند را باید چید.

این روش باعث قویتر شدن ساقه با شاخه های بیشتر میشود.

کوکب هائیکه بوسیله بذر در گلخانه سبز شده اند هنگام بهار وقتیکه در باغچه کاشته میشوند باید هفت تا هشت سانتیمتر عمیق تر از قبل یعنی حداقل در عمق بیست تا بیست و پنج سانتیمتری کاشته شوند.

در پائیز قبل از شروع یخبندان و سرما باید غده ها را سالم و بدون بریدگی از زیرخاک بیرون آورد و پس ازتمیز کردن چند ساعت در محل خشکی قرار داد سپس درمکانی خنک و خشک با درجه حرارت پنج الی شش درجه سانتیگراد سرتاسر زمستان نگاهداری نمود.

انبار کردن این غده ها در زمستان به توجه بیشتری نیاز دارد و باید توجه نمود که غده ها کاملا خشک نشوند و در عین حال نباید رطوبت هم بحدی باشد که محیط مساعد برای نشو و نمای بیماریهای قارچی بوجود آورد .
گاهی هم غده ها را در ماسه نرم و خشک نگاهداری می کنند و گه گاه برای جلوگیری از خشک شدن کامل روی آنها را آبپاشی میکنند.

در بهار این غده ها را از هم جدا نموده و بطور مجزا می کارند و بهتر است که دو تا سه هفته قبل از کاشت آنها را در محیط گرم و مرطوب نگاه داشته و سپس اقدام به کشت نمود.

نکته: تقسیم ریشة کوکب ـ این غدد یا ریشه های گوشتی که در اصطلاح عموم به پیاز کوکب مشهور است و این ریشه ها را نباید در همان حالی که در پائیز سال قبل از خاک خارج کرده اند بکارند ، زیرا از این ریشه ها انبوهی شاخه بیرون خواهد آمد که گرچه انتهای هر شاخه یک گل پیش رس میدهد اما پس از آنها از بوته گل غیر از شاخ و برگهای بیهوده و کم گل یا بدون گل تا آخر سال چیزی باقی نخواهد ماند.

 

برگرفته شده از وبلاگ shabnamak.mihanblog.com با تغییراتی جزئی
 
نگهداری گیاه کاج مطبق
ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۳/٤ 

نگهداری گیاه کاج مطبق

کاج مطبق پرستار امروز

 

گیاهی است سوزنی برگ زیبا، رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد مینماید. احتیاج شدیدی به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت  بالا را تحمل نمیکند گیاهانی که از طریق کاشت بذر بدست آمده اند شاخه هایی بیمار و نامنظم تولید می نماید و بهتر است رجهت ازدیاد آن از قلمه های جوانه های انتهایی استفاده گردد(در بخش مورفولوژی توضیح داده شده)

نور

در تابستان از تابش نور مستقیم آفتاب به آن جلو گیری کنید:اگر چه سایه را تحمل مینماید ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید در بهار و تابستان هر هفته یکبار 80 در جه آنرا بچرخانید در غیر این صورت گیاه بطرف نور حرکت کرده و شکل طبیعی خور را از دست می دهد.ویا میتوانید از لامپ قرمز در شب  از این چرخش جلوگیری نمایید.

دما

حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان 5 درجه سانتیگرادو حداکثر  در تابستان 16 درجه سانتیگراد در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود.

شرایط آبیاری

در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر هفت تا در روز یکبار آبیاری کافی است خاک را همیشه مرطوب نگهدارید.در صورت امکان از آب سبک بدون املاح (آب جوشیده) استفاده گردد.

رطوبت

هفته‌ای یکبار در زمستان و هفته ای دوبار در تابستان احتیاج به غبار پاشی با آبفشان دارد.

تغذیه

با شروع فصل رشد(بهار و تابستان) جهت تغذیه مصنوعی از کود محلول در آب استفاده کنید بعلت نیاز کم این گیاه به تغذیه مصنوعی نصف آن مقداری که روی بسته توصیه شده است کافی است.

خاک مناسب

خاک مورد نیاط این گیاه کمپوست سبک است.

تعویض گلدان

قبل از اینکه ارتفاع گیاه به یک متر برسد هر سال گلدان را بایک در جه بزرگتر تعویض نمایی پس از آن خاکهای سطح گلدان را با آرامی خارج و با خاک کمپوست نو تعویض نمایید.

تمیز نمودن برگها غبار پاشی با آبفشان در این خصوص کافی است از مواد براق کننده شیمیایی استفاده نکنید.

 

عوارض و درمان

1.شاخه های باریک و علفی هستند:تغذیه مصنوعی تجویز می گرددمیزان مواد غذایی را دو برابر کنید.

2.برگهی سوزنی زرد و قهوه ای شده و می ریزند:هوا گرم و خشک است گلدان را به محل خنک تر با اکسیژن فراوان منتقل کنید آبیاری و آبفشانی را فراموش نفرمایید.

3.حشرات ریز سبز رنگ روی برگهای سوزنی ظاهر و برگها چسبناک شده اند:هر 14 روز یکبار با یک سم حشره کش نفوذی سیستمیک) مثل مالاتیون اکامت وغیره طبق دستور سمپاشی نمایید تا علایم بر طرف گردند.

4.شاخه ها بطرف پایین خم شده‌اند:هوا خیلی سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید

5.برگهای شاخه های پایین می ریزند:گیاه پیر شده است اگر تاریکی زیاد باشد گیاه را به محل روشن تر انتقال دهید و شاخه های خشک شده را با چاقو و یا قیچی تیز حذف نمایید.

6.برگها سبز هستند ولی می ریزند:آبیاری زیاد از اندازه باعث این عارضه است آبیاری را متوقف کنید تا سطح خشک شود سپس آبیاری را با میزان کمتر انجام دهید.

7.برگها متمایل به سفیدی هستند:اشعه مستقیم آفتاب مخصوصا از پشت شیشه عامل آن است گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم انتقال دهید.

8.زخمهای سفید پنبه ای شکل و سفید رنگ در قاعده برگها تشکیل شده است:حشره آفت باعث این نارسایی است هر 14 روز یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی کنید و یا با پنبه آغشته محلول به سم روی شاخه بمالید.

9.رسد گیاه متوقف شده است:ریشه ها را بازدید کنید اگر متراکم شده ان زمان تعویض گلدان فرارسیده است.

 

برگرفته شده از سایت peyvandsabz.blogfa.com با تغییرات