پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

نگهداری و تکثیر گیاه دیفن باخیا
ساعت ۸:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۱٧ 

نگهداری و تکثیر گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا. پرستار امروز

 

این گیاهان دائمی همیشه سبز، بومی آمریکای جنوبی بوده و بخاطر برگهای زیبایش کاشته می شود. و برای گلخانه‌ها و آپارتمان های شوفاژ دار و یا در مکانهائیکه درجه حرارت زمستان به اندازه کافی باشد مناسب است. گونه های مختلف این گیاهان تقریبا دارای نیازهای مشابهی از نظر آب و هوا و رطوبت می باشند. برگها تقریبا بیضی کشیده با نوک تیز و در روی ساقه بطور مارپیچ بوجود می آیند. رنگ برگها معمولا سبز تیره و دارای نقاط یا لکه های سفید کرم رنگی در دو طرف رگبرگ اصلی می باشند. تقریبا حاشیه برگها سبز است. فاصله برگها نسبتا کم است. اندازه برگها بر حسب گون متغیر بوده و در بعضی از گونه ها به اندازه های نسبتا بزرگی (50 سانتیمتر) می رسد. با وجود اینکه گیاه همیشه سبز است، عمر برگها کوتاه بوده و به تدریج می ریزند. این گیاه در گلدان بندرت گل می کند. اگر گیاه امکان رشد داشته باشد بلندی آن به دو متر و نیم نیز می رسد. ساقه، محکم و تو پُر می باشد. شیره گیاهان این جنس سمی است و باید از تماس آن با چشم و دهان اجتناب کرد. بلعیدن شیره تلخ این گیاه باعث ورم بافت های ظریف گلو شده بحدی که قوه گویائی را فلج می کند.

نگهداری

این گیاه به حرارت و رطوبت نیاز دارد. در زمستان نباید کمتر از 16 درجه سانتی گراد باشد ولی تا 13 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند. در حرارت 7 درجه سانتیگراد گیاه برای مدت کوتاهی زنده می ماند ولی برگهای پائینی خود را بسرعت از دست می دهد. در حرارت مناسب گیاه برای تمام سال بدون توقف به رشد خود ادامه می دهد. در زمستان به نور بیشتری نیاز دارد ولی در سایر فصول و بخصوص در تابستان مکانهای سایه روشن برای آن مناسب میباشند و نور مستقیم خورشید روی برگهای لطیف آن ایجاد سوختگی می کند.در اتاق و یا آپارتمان ها باید آنرا در مکانهای روشن قرار داد.

خاک

بهترین خاک برای این گیاه ترکیبی از خاک باغچه، پیت (تورب) و مقدار کمی ماسه است و گلدان باید کاملا قابل نفوذ به آب باشد.فصل تعویض گلدان در ابتدای بهار و قبل از شروع رشد آن است. در فصل رشد باید به گیاه کود مایع کامل داده شود.این گیاه به خشکی و کمبود رطوبت هوا بسیار حساس است. کناره برگها در نتیجه کمبود رطوبت، قهوه ای رنگ می شوند و به تدریج می ریزند.

آبیاری

با آب سبک بدون املاح در تابستان هفته ای سه بار و در زمستان هفته ای یکبار  آبیاری شود. هر ماه یکبار با کود های مایع تغذیه شود.

تکثیر

این گیاه بوسیله قلمه علفی ساقه و یا قلمه چوبی، یا خواباندن هوائی زیاد می شود. ساقه دیفن باخیا همانطور که گفته شد، بند بند و یا حلقه دار می باشد. اگر برگهای پائین ساقه از بین رفته اند، می توان ضمن اینکه از چنین گیاهی قلمه گرفت آنرا نیز اصلاح و به فرم طبیعی بازگردانید.

تکثیر به روش قلمه زدن

اگر طول گیاه زیاد باشد 15 سانتیمتر از پایه مادری را نگاهداشته و بقیه آنرا به قلمه های کوچکی تقسیم کرده، به طوریکه که هرکدام از قلمه ها حداقل دارای یک جوانه باشد. این قلمه ها را بطور جداگانه و یا تعدادی از آنها را بطور افقی در روی گلدانی که دارای پیت (تورب) میباشد قرار داده و برای نگاهداری رطوبت گلدان را در کیسه نایلونی بگذارید. پس از چندی قلمه ها ریشه دار خواهند شد و پس از ظاهر شدن برگها، آنها را از کیسه نایلون خارج کنید. باقیمانده پایه مادری نیز بتدریج جوانه زده و گلدان دیگری را بوجود می آورد .

آفتها و مشکلات گیاه

اگر برگها ریز وساقه دارز گشته است  علت آن است که نور ناکافی است وگیاه برای گرفتن نور بیشتر خود را به طرف بالا میکشد.گیاه را به محل روشن تر با نور غیر مستقیم منتقل نمائید.

اگر برگها زرد و زیر آنها تار عنکبوت تشکیل شده است عامل آن کنه قرمز است هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سم پاشی کنید.

برگها خشک شده وسقوط میکنند.علت آن هوای بسیار گرم است .

اگر برگها وساقه  می پوسد عامل آن نوعی قارچ است که در اثر سرما تولید میشود . سعی کنید گیاه را کمتر غبار پاشی کنید وآن را به محل گرم تر منتقل نمائید.

اگر برگها رنگ پریده وبه سفیدی گرایش پیدار نموده اند : یا نور زیاد است یا احتیاج به تغذیه دارد
اگر برگهای پائینی زرد ولکه های قهوهای در حاشیه آنها مشاهده میگردد: آبیاری بیش از اندازه است .
اگر برگها رنگ پریده وسقوط میکنند: هوا خیلی سرد است گیاه به محل گرمتری منتقل نمائید.

 

برگرفته شده از مطالب مفید چند سایت
 
موسیقی درمانی و اختلالات روانی
ساعت ۱۱:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۸ 

موسیقی درمانی و اختلالات روانی

 

 موسیقی درمانی پرستار امروز


مقدمه

موسیقی درمانی به معنی استفاده از موسیقی و برنامه‌های تنظیم شده موسیقیایی برای توانبخشی تمامی بیماران (جسمی و روانی) است. انجمن موسیقی درمانی آمریکا (1997) موسیقی درمانی را استفاده از موسیقی برای اهداف درمانی شامل تجدید، ایجاد و تقویت سلامت بدنی و روانی تعریف می‌کند.

هم‌چنین انجمن حرفه‌ای موسیقی درمانگران موسیقی درمانی را به عنوان ابزار و شبکه‌های ارتباطی برای ایجاد رابطه متقابل بین بیمار و درمانگر از راه موسیقی و نشانه‌های موسیقیایی تعریف می‌کند که می‌تواند هم در وضعیت بیمار و هم در شیوه درمان تغییراتی ایجاد کند. درمانگر با استفاده از ارتباط خلاق موسیقیایی در موقعیت درمانی، تجربه‌هایی بر اساس موسیقی را به وجود می‌آورد که به اهداف درمانی منجر می‌شود.

 

 جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 
کلمات کلیدی: بیماریهای روان
 
سلولهای بنیادین
ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۸ 

سلول‌های بنیادی

سلول بنیادین پرستار امروز 

 

مقدمه

درون جنین میلیون‌ها سلول بنیادی وجود دارد که بزرگی همه آن‌ها کمتر از یک نقطه است. این سلول‌ها از پتانسیل بالایی برخوردار هستند و می‌توانند طی فرآیند تمایز، به سلول‌های بافت‌های مختلف در بدن تبدیل شوند. این امر امیدهای تازه‌ای را برای درمان بر اساس سلول‌های بنیادی به‌وجود آورده است اگر بتوان یک محیط کنترل شده به منظور کنترل و هدایت این توانایی سلول‌ها در تبدیل شدن به نوع خاصی از سلول‌های تمایز یافته را به‌وجود آورد، ‌بخش اعظمی از راه طی شده است.

 

 جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید
 
نگهداری و تکثیر گیاه پامچال
ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱/۸ 

نگهداری و تکثیر گیاه پامچال

پامچال پرستار امروز

مشخصات ظاهری پامچال

برگهای پامچال گرد یا تخم مرغی، به رنگ سبز و کرکدارند. گلهای زیبایش که ممکن است سفید، صورتی، قرمز یا آبی باشند، در بهار ظاهر می گردند.

چند سالی است که گلکارهای حرفه ای، همه ساله پامچال را در گلخانه های سرد پرورش داده و در زمان گلدهی آن، یعنی اواخر زمستان یا اوایل بهار آن را عرضه می کنند.

شما نیز می توانید در صورت تمایل این گلدانها را تهیه کرده و به خانه بیاورید.

پامچال یک گیاه نشایی است. به همین دلیل این امکان وجود دارد که آن را از گلدان خارج نموده و به باغچه منتقل کنید.
روش نگهداری و پرورش پامچال

پامچال در رویشگاههای اصلی اش به طور خودرو در مناطق کوهستانی و مرطوب و نقاط صخره ای رشد می کند.
بسیار مناسب باغچه هایی است که با سنگ تزیین شده اند.

در صورتی که قصد خرید نشاء آماده دارید و مقصودتان انتقال آن به باغچه است، بهتر است پامچالهایی را انتخاب کنید که فقط یک ماه از عمرشان گذشته و سه یا چهار سانتی متر رشد کرده اند.

پامچال در گلخانه های سرد که درجه حرارتش معادل ده درجه سانتی گراد باشد، تولید جوانه های گل نموده و در این صورت در زمستان به گل می نشیند. هر قدر که بعد از تشکیل غنچه ها هوا گرمتر شود گلهایش زودتر باز می شوند.
نور

مناسبترین نور، برای پامچال سایه روشن است و نور شدید آن را آزار می دهد.

آب

هر قدر خواستید به آن آب بدهید، علاقه زیادی به آب دارد.

رطوبت نسبی

رطوبت نسبی زیاد موجب رشد بهتر و افزایش گلهایش می گردد.

خاک

بهترین خاک مخلوطی است از یک سوم خاک باغچه، یک سوم خاک برگ پوسیده و یک سوم تورب. پامچال نسبت به آهک حساسیت دارد و در خاکهایی که کمی اسیدی باشند بهتر رشد می کند.

ازدیاد

به دو روش تکثیر می شود: کاشت بذر و تقسیم بوته. مناسبترین زمان برای تکثیر پامچال به روش تقسیم بوته، پاییز است. برای این کار باید بوته را از خاک خارج نموده و به چند قسمت تقسیم کنید.

بذر پامچال را معمولاً در پاییز در جعبه هایی در گلخانه کاشته و در اوایل بهار آن را به گلدان منتقل نموده و در فضای باز یا داخل ساختمان نگهداری می کنند.

مراقبت بعد از دوره گل دهی

در پائیز برگهای زرد شده را حذف نموده و گلدان را به محل پر نور انتقال داده و آبیاری و کود مایع بطور مرتب می دهند تا در اواخر زمستان به گل بنشیند.

 

گلچینی از مفیدترین مطالب چند سایت
 
بیوتروریسم
ساعت ۱٢:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱/٦ 

بیوتروریسم

 

پرستار امروز 

 

مقدمه

بیوتروریسم عبارت از سوء استفاده از عوامل میکروبی یا فرآورده‌های آن‌ها یا به عبارت جامع‌تر، استفاده از عوامل بیولوژیک، به منظور ارعاب یا هلاک انسان‌ها و نابودی دام‌ها و گیاهان است.

جنگ افزار بیولوژیک عبارت است از وسیله‌ای که به منظور انتشار عمدی ارگانیسم‌های مولد بیماری یا فرآورده‌های آن‌ها توسط غذا، آب، حشرات ناقل یا به صورت افشانه(آئروسل) به کار برده می‌شود.

جنگ بیولوژیک عبارت از استفاده از عوامل بیولوژیک، اعم از باکتری‌ها، ویروس‌ها، گیاهان، حیوانات و فرآورده‌های آن‌ها به منظور اهداف خصمانه است.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید
کلمات کلیدی: آموزش عمومی