پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

ارزیابی عملکرد کارکنان و کارمندان
ساعت ٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢۱ 

ارزیابی عملکرد کارکنان

 

مقدمه

در عصر کنونی تحولات شگرف دانش مدیریت وجود نظام ارزیابی را اجتناب ناپذیر کرده است؛ به گونه‌ای که فقدان ارزیابی در ابعاد مختلف سازمان اعم از ارزیابی استفاده از منابع و امکانات، کارکنان، اهداف و استراتژی‌ها یکی از علایم بیماری سازمان قلمداد می‌شود. هر سازمان به منظور آگاهی از میزان مطلوبیت و کیفیت فعالیت‌های خود به‌ویژه در محیط‌های پیچیده پویا، نیاز مبرم به نظام ارزیابی دارد. از سوی دیگر نبودن نظام ارزیابی و کنترل در یک سیستم به معنای عدم برقراری ارتباط با محیط درون و برون سازمانی تلقی می شود که پیامد آن کهولت و در نهایت مرگ سازمان است. ممکن است بروز پدیده مرگ سازمانی به علت عدم وقوع ناگهانی آن از سوی مدیران عالی سازمان‌ها احساس نشود. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که نبود نظام کسب بازخورد، عدم امکان فراهم آوردن اطلاعات لازم برای رشد، توسعه و بهبود فعالیت‌های سازمان را غیرممکن می‌سازد که سرانجام این پدیده منجر به مرگ سازمانی می‌گردد.

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید
 
قصه و قصه گویی برای کودکان
ساعت ۱:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢۱ 

نقش قصه گویی در یادگیری


مقدمه

‏ قصه و قصه‌گو آشنای همه ِانسان‌ها در همه روزگاران و جوامع است.

قصه تنها، فاتح دنیای کودکان نیست بلکه بزرگسالان نیز هنگام شنیدن یا خواندن قصه، درست مثل کودکان، با قصه همدل و همراه می‌شوند و صمیمیت و صفای کودکانه می‌یابند.

قصه پاسخی است به کنجکاوی انسان وکنجکاوی یکی از ابعاد فطرت انسان است.

قصه، آیینه‌ای است که شنونده یا خواننده خود را در آن می‌یابد. انطباق، الگو برداری، همسان سازی وگاه بازگو کردن در تنهایی و یا نمایش قصه توسط کودکان، نشان دهنده همین ویژگی است.  علاوه بر این قصه‌ها پاسخی به نیاز انسان به آرامش نیز هستند و این که قصه از دیر باز تاکنون با لحضه‌های خواب پیوند داشته است به همین دلیل است. هم‌چنین آرزوها و آرمان‌ها نیز عمدتاً در داستان‌ها تحقق یافته‌اند.

فهم بخشی از رمز و رازهای زندگی، القای مفاهیم تربیتی، اخلاقی و آموزشی، دلیل دیگری است که قصه گویی و قصه پردازی را سبب می شود.

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 

 
 
بیماریهای روانی
ساعت ۱:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٢۱ 

اختلالات روانی

 

مقدمه

‏یک درصد مردم از اختلالات روانی شدید و ناتوان کننده رنج می‌برند و بیش از ده درصد آن‌ها مبتلا به اختلالات روانی خفیف هستند و همچنین 20-15درصد مردمی که به علت بیماری‌های جسمی به درمانگاه‌ها، مراکز بهداشتی، مطب‌های خصوصی و بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند دارای  مشکلات خفیف روانی می‌باشند و این در حالی است که خود از آن اطلاع نداشته و به علت این بی‌اطلاعی تحت درمان‌های مختلفی قرار می‌گیرند.

امروزه میلیون‌ها نفر از بیماری‌ روانی رنج می‌برند و این در حالی است که تسهیلات بهداشت روانی اندکی در دسترس آنان قرار دارد.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید 

 

 
کلمات کلیدی: بیماریهای روان
 
چهارمین شماره نشریه پرستاری امروز منتشر شد
ساعت ۸:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/۱٤ 

چهارمین شماره نشریه پرستاری امروز با مطالب علمی و آموزشی متنوع در آذر ماه ۸۹ چاپ و در اختیار علاقمندان علوم پرستاری قرار گرفت.

JELD4 Fehrest

مجله تخصصی آموزشی *پرستاری امروز*
آدرس: اصفهان، صندوق پستی ۱۹۸۷-۸۱۴۶۵
تلفکس:۲۷۳۰۶۳۹-۰۳۱۱
email:nursing.today2010@gmail.com

جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه زیر مراجعه نمایید

http://parastareemrooz.persianblog.ir/page/parastarieemrooz
کلمات کلیدی: پرستاری امروز
 
طب سوزنی و آرتروز زانو
ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٩/٩ 

آرتروز زانو و طب سوزنی

پرستار امروز.طب سوزنی

مقدمه

از بین رفتن غضروف مفصل در آرتروز یکی از علل اصلی ناتوانی و درد به ویژه در افراد سالخورده است. این عارضه به ویژه در زانو که یکی از مفاصل اصلی تحمل کننده وزن بدن است، می تواند بسیار ناتوان کننده باشد.

مهمترین مشخصه آرتروز، تخریب تدریجی غضروف مفصلی است.قسمت دو انتهای هر استخوان، از غضروف که بافتی است انعطاف پذیر ساخته شده‌است.با شروع بیماری آرتروز زانو، غضروف انتهای تحتانی استخوان فمور(ران) و غضروف قسمت فوقانی استخوان درشت‌نی به تدریج دچار تغییرات تخریبی(دژنراتیو) می‌گردد. به همین ترتیب درگیری و آسیب غضروف کشکک به آرتروز این ناحیه منجر می‌شود. بنابراین آرتروز مفصل زانو در دو ناحیه تیبیوفمورال (مفصلی که بین استخوان ران و ساق ایجاد می‌شود) و مفصل کشککی-رانی می‌تواند ایجاد شود.

علت اصلی تخریب غضروف در بیماری آرتروز,عدم وجود عروق خونی جهت تغذیه این ناحیه می‌باشد و ازطرفی غضروف مفصلی فاقد عصب است و به هنگام آسیب دردی حس نمی‌شود که همین مسئله زمینه تخریب بیشتر را فراهم می‌کند.البته تغذیه غضروف ازطریق غشای سینوویال و حرکات مفصل انجام می‌شود.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید