پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

نگه داری و تکثیر گیاه گوشتی گل ناز یخی
ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٦ 

نگه داری و تکثیر گیاه گوشتی گل ناز یخی

پرستار امروز.گل ناز یخی 

 

 

پرستار امروز.گل ناز یخی

 

این گیاه از خانواده گیاهان گوشتی (در دو گونه ساده سبز رنگ و دورنگ سبز و سفید) می‌باشد، گیاهان گوشتی گیاهانی هستند که دارای برگها و ساقه های ضخیم و آبدارند. از آنجایی که شباهتهای زیادی به کاکتوسها دارند، گاهی با یکدیگر اشتباه می شوند اما نسبت به کاکتوسها سرعت رشد بیشتری داشته و تکثیر آن سریعتر انجام می‌پذیرد. گیاهان گوشتی مانند کاکتوسها بسیار مقاومند، زیرا اغلبشان به نواحی گرم و کم آب تعلق دارند. با توجه به اینکه این گیاهان می توانند برای مواقع کم آبی مقدار زیادی آب در برگهای خود ذخیره کنند، شرایط نگهداری آنها نیز تا حدودی با کاکتوسها مشابه است. تفاوت گیاهان گوشتی و کاکتوسها در برگهایشان است. کاکتوسها برگ مشخصی ندارند، در حالی که برگ گیاهان گوشتی تا حدودی مشخص است. این گیاه را می‌توان به راحتی در آپارتمان پرورش داد. بهترین فصل برای کاشت این گیاه اواخر زمستان است. طریقه ازدیاد این گیاه قلمه و کاشت بذر می باشد. که برا ی قلمه زدن شاخه‌های 10سانتیمتری را از گیاه اصلی جدا کرده و فاصله 3سانتی انتهایی را از برگ خالی کرده و آن را در خاک برگ که دارای زهکشی مناسب باشد قرار داده و خاک گلدان را مرطوب نگه می‌داریم (رطوبت زیاد باعث گندیدگی ساقه از انتها می‌شود هرچند که برگها شاداب باشند)، بعد از مدت 10 روز گیاه شروع به ریشه زدن می‌کند.برای کاشت دانه این گیاه، گلدانی را در اندازه متوسط انتخاب کرده و بذرها را در عمق ۲۰ سانتیمتری خاک بکارید. خاک غنی از خاک برگ، ماسه و کود آلی برای کاشت این گیاه توصیه می شود.

گلدان ها را در مکانی نورگیر و گرم قرار داده و حداقل یکبار در هفته آن را آبیاری کنید. دقت کنید قبل از آبیاری مجدد خاک گلدان خشک باشد.

استفاده از کودهای محلول هر سه هفته یکبار برای رشد بهتر گیاه توصیه می شود. PH خاک بهتر است بین شش تا شش و نیم باشد. از خصوصیات گل ناز آویختگی ساقه هایش است که موجب زینت اطراف گلدان و یا کناره تراس می گردد.

 
 
ارتقاء سلامت نوجوانان در خانواده
ساعت ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٥ 

ارتقاء سلامت نوجوانان در خانواده

 


پرستار امروز. نوجوان و خانواده

مقدمه

ارتقاء رشد و تکامل در دوره نوجوانی

دوره نوجوانی مرحله انتقال از کودکی به بزرگسالی است که تغییر عمیق در ابعاد بیولوژیک، عقلانی، روانی اجتماعی رخ می‌دهد. در این مرحله فرد به بلوغ جسمی و جنسی می‌رسد. در این  مرحله فرد توانایی استدلال و تصمیم‌گیری در مورد تحصیل و آموزش را به دست آورده تا بتواند حرفه آینده را انتخاب نماید. مرحله نوجوانی شامل سه مرحله اساسی است.

1. ابتدای نوجوانی 14-11 سالگی

2. اواسط نوجوانی 17- 15 سالگی

3. انتهای نوجوانی 20- 18سالگی

در اوایل نوجوانی به طور عمده تغییرات بلوغ و پاسخ نسبت به این تغییرات بروز می‌نماید. اواسط نوجوانی گرایش به طرف همسالان، اشتغال فکری با موزیک، پوشاک، ظاهر، زبان و رفتار است. انتهای نوجوانی انتقال به زندگی بزرگسالی و گرفتن نقش‌های کاری فرد بالغ و پیدایش ارتباطات بزرگسالی است.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 
 
حشره دراکولا یا پدروس
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٥ 

حشره دراکولا یا پدروس

 

 پرستار امروز.حشره دراکولا یا پدروس

 

مقدمه

دراکولا یا پدروس از جمله حشرات آفتی است که موجب بروز درماتیت‌های خطی در روی پوست بدن ســاکنان مـناطق شـمالی و مـرکـزی ایران مـی‌شود.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 
 
تله مدیسن
ساعت ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٥ 

تله مدیسن (پزشکی از راه دور)

پرستار امروز.تله مدیسن

 

مقدمه

پزشکی از راه دور عبارت است از استفاده از ارتباطات برای مراقبت بیمار و شامل مکانیسم‌های مختلف ارائه فایل‌های الکترونیکی می‌باشد. این روش که ارائه دهنده را قادر به ارائه خدمات مراقبت‌های بهداشتی به بیماران در مکان‌های دور می‌کند. پزشکی از راه دور می‌تواند به سادگی مباحث تلفنی در ارائه اطلاعات درباره یک بیمار و یا به پیچیدگی استفاده از تکنولوژی ماهواره و تجهیزات ویدئو کنفرانس برای ایجاد مشاوره بین ارائه دهندگان در مؤسسات دو کشور مختلف باشد.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 
کلمات کلیدی: فناوری پزشکی ، دانستنیها
 
فشار خون بالا و کنترل آن
ساعت ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٥ 

فشار خون بالا و کنترل آن

 

پرستار امروز.فشار خون بالا

مقدمه

خون به علت داشتن نیرو (فشار) در شریان‌های اعضاء بدن جاری می‌شود این نیرو که توسط ضربان قلب و در اثر برخورد خون به جدار شریان به وجود می‌آید فشار خون نامیده می‌شود. فشار خون طبیعی برای افراد بالغ کمتر از 90/140 میلی متر جیوه به این نکته می‌بایست توجه شود که فشار خون باید در چند نوبت اندازه‌گیری شده و سپس مورد قضاوت گردد.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 
 
داروی کاربامازپین
ساعت ۱۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٥ 

داروی کاربامازپین

پرستار امروز.داروی کاربامازپین

موارد مصرف

کاربامازپین دردرمان انواع تشنج ژنرالیزه تونیک- کلونیک (گرانرمال)، تشنج کمپلکس پارسیکال، نورالژی تری‌ژمیکال، درمان اختلالات دوقطبی، بیماری کُره، سندرم Restless leg و در دوز نگه‌دارنده خوراکی جهت کنترل سریع تشنج مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 
کلمات کلیدی: اطلاعات دارویی
 
اهمالکاری و به تعویق انداختن کارها
ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٥ 

اهمال‌کاری و به تعویق انداختن کارها

 پرستار امروز. اهمالکاری و تنبلی

مقدمه

آیا تاکنون اتفاق افتاده است که تصمیمی را مدت‌ها پیش گرفته باشد ولی هنوز آن را انجام نداده باشید؟ آیا شما نیز کارهای نیمه تمام بسیاری دارید که قرار است بالاخره روزی آن‌ها را به اتمام برسانید؟ اهمال‌کاری یا همان کار امروز را به فردا واگذار کردن مشکل بسیاری از افراد است که با عذر و بهانه آن را منطقی جلوه داده و عواقب آن را از یاد می‌برند. اهمال‌کاری یعنی به تعویق انداختن کاری که تصمیم به انجام گرفته‌ایم یا مایل به انجام آن هستیم.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 
 
آشنایی با آزبستوز
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٥ 

آشنایی با آزبستوز

پرستار امروز. آزبستوز 

مقدمه

آزبست که به پنبه‌نسوز یا آمیانت معروف است، اصطلاحی است که برای چندین نوع مختلف سیلیکات معدنی به کار می‌رود و آزبستوز به فیبروز پارانشیم ریه اطلاق می‌شود که ناشی از تماس استنشاقی با رشته‌های آزبست است.

آزبست در طی قرن گذشته به طور گسترده در جهان مورد استفاده قرار گرفته است و مصرف آن در کشورهای در حال توسعه رو به افزایش است. این ماده به علت مقاومت محیطی نسبت به سائیدگی، نسوز بودن و رشته‌ای بودن و تثبیت شیمیایی، بسیار مقرون به صرفه بوده و مصرف زیادی دارد.

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 
 
عوارض حین لوله گذاری داخل تراشه و اقدامات جهت کاهش آن
ساعت ۱۱:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٥ 

عوارض لوله گذاری داخل تراشه و اقدامات پرستاری جهت کاهش آن

پرستار امروز. لوله گذاری داخل تراشه 

 

مقدمه

عوارض شناخته شده هنگام استفاده از لوله تراشه شامل عوارض حین و بعد از لوله‌گذاری و عوارض بعد از خارج کردن لوله از تراشه می‌باشد که با کنترل دقیق و مداوم از این عوارض کاست.

الف)عوارض حین لوله گذاری داخل تراشه

ب) عوارض لوله‌گذاری هنگامی که لوله در محل خود برای مدتی قرار دارد

ج)عوارض بعد از خارج کردن لوله تراشه

 

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید

 
 
فرسودگی شغلی
ساعت ٧:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢۳ 

مقدمه

در جهان امروز، توانمندی، قدرت اقتصادی و رفاه هر کشوری در گرو استفاده بهینه از امکانات، منابع و نیروی انسانی آن کشور است. در نتیجه هر چه نیروی کار شایسته‌تر و کارآمدتر باشد، پیشرفت و توفیق آن کشور در عرصه‌های گوناگون اقتصادی و اجتماعی بیشتر خواهد بود. کارآمدی هر فرد به عوامل گوناگون مانند استعداد، هوش، انگیزش، کیفیت ماشین و ابزار کار مورد استفاده، آموزش و تخصص مورد نیاز، شرایط محیط کار، ملاحظات خستگی‌زدایی و... بستگی دارد. پس در این راستا باید شیوه‌های خستگی‌زدایی را شناخت تا با راهکارهای مناسب بتوان از فرسودگی شغلی و خستگی بیشتر پیش‌گیری کرد و در صورت بروز، این عارضه را درمان نمود.

خستگی ناشی از کار مداوم و یکنواخت با استراحت از بین می‌رود، اما نشانه‌های بیماری فرسودگی شغلی متعدد است.

فرسودگی شغلی، عبارت است از خستگی جسمی، هیجانی و ذهنی که به دلیل فشار مداوم و مکرر هیجانی ناشی از برخورد با مراجعان به وجود می‌آید. شخص از محیط کار و کاری که انجام می‌دهد زده می‌شود و هیچ گونه علاقه‌ای به آن ندارد.

تحقیقات متخصصان نشان داده است که حدوداً 40% از افراد فرسودگی شغلی را تجربه می‌کنند. ماسلیچ و جکسون اولین کسانی بودند که مفهوم فرسودگی شغلی را در سال 1970 تعریف کردند. ماسلیچ پرسشنامه‌ای را به عنوان ابزار استانداردی برای سنجش فرسودگی شغلی تدوین نموده است.

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید
 
نگهداری و تکثیر گیاه کاکتوس
ساعت ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٢ 

نگهداری و تکثیر گیاه کاکتوس

 

 

 

 

نور:

کاکتوس به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود.

دما:

کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

آبیاری:

در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد.

بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد.

کود:

کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای کاکتوس مناسب است. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد میشوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.

خاک:

میتوان با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.

لایه های خاک کاکتوس: 1-ریگ ریز 2-خاک گلدان + ماسه 3- خزه یا پوست برنج 4- ریگ یا خرده سفال.

گاهی در وقت جابجایی کاکتوسها مشاهده می شود که ریشه گیاه وضع مناسبی ندارد و حالت پوسیده پیدا کرده است در این حالت بهترین راه هرس کردن ریشه می باشد و باید فقط ریشه هایی را باقی گذاشت که سالم و قوی باشد،درصورتی که تمام ریشه وضع نامناسبی داشت از بریدن تمام ریشه ها نترسید.ریشه های جدید سریعا رشد خواهند کرد.معمولا پس از جابجایی گلدان و اصلاح ریشه ها تا ده روز نباید به گیاه اب داد.

تکثیر کاکتوس

بدست اوردن قلمه مناسب نیاز به حسن انتخاب دارد کاکتوس ها از راه قلمه زدن به راحتی تکثیر می شوند.ولی این عمل بیشتر از کاکتوس های جزء جزء صورت می گیرد.زیرا به گیاه اسیب کمتری می زند.از جوانه هایی استفاده کنید که سطح تماس کمتری با گیاه دارند.از گرفتن قلمه از پایه گیاه خودداری کنید.رطوبت این قسمت از گیاه بیشتر است و خطر گندیدگی گیاه مادر بیشتر است.اگر این کار را کردید و پایه گیاه شروع به فاسد شدن کرد سریعا قسمت گندیده را جدا کرده و گیاه مادر را یک هفته  خارج از خاک قرار داده و سپس به گلدان انتقال دهید. بهترین زمان برای این کار بهار است ولی در دیگر فصول نیز این کار امکان پذیر است.برای این کار از چاقویی تیز استفاده کنید. از چاقوی اره ای استفاده نکنید.  کاکتوس ها سر و ته رشد نمی کنند ،بنابر این وقتی چند برش از یک کاکتوس بر می دارید به این نکته دقت کنید. برای جلوگیری از بین رفتن کاکتوس و پوسیدگی ان قبل از اینکه ان را در خاک قرار دهید چند روزی ان را در سایه قرار دهید تا قسمت بریده شده خشک شود .هر چه قدر کاکتوس بزرگتر باشد به زمان بیشتری برای خشک شدن احتیاج دارد(3 تا 15روز).هم چنین گرم وسرد بودن هوا نیز به ترتیب موجب کاهش و افزایش زمان خشک شدن می شود. پس از این دوره ان را در گلدانی با زه کشی مناسب قرار داده مانند دیگر کاکتوس های بالغ ابیاری کنید. معمولا 2 تا 3 هفته طول می کشد تا ریشه ها نمایان شوند.

جهت دریافت متن کاملتر و توضیحات بیشتر به ادامه مطلب بروید
 
نگهداری و تکثیر گیاه پیله آ
ساعت ۱۱:٢٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٢ 

نگهداری و تکثیر گیاه پیله آ

 

 

 

تاریخچه : ارزش تزیینی این گیاه به خاطر برگهای بیضی شکل نوک تیز با نقش خاکستری رنگ آن است، بومی جنگلهای آفریقا و خانواده آن ((اورتیکاسه)) است، چنانچه نور کافی به آن نرسد لکه های نقره ای رنگ برگها زایل می گردند، سریع الرشد و ارزان و کم توقع است، گیاه مناسبی برای کاشت گروهی با گیاهان دیگر و همچنین سبد آویزان است، حذف جوانه های انتهایی برای پر پشت نمودن گیاه لازم است ، در شبهای یخبندان گلدان را نزدیک به پنجره و شیشه آن قرار ندهید.

نحوه نگهداری :

نور : نور پنجره آفتاب گیر که از آفتاب ظهر در امان است بهترین نور برای این گیاه است ، در صورت تاریک بودن هوا ساقه ها دراز و علفی و منحرف می گردند، در زمستان با شیشه پنجره در تماس نباشند .

دما : حداکثر درجه حرارت در تابستان 21 درجه و حداقل آن در زمستان و 15 درجه سانتیگراد است، در صورت نزول درجه حرارت از حداقل، آبیاری را متوقف نمایید .

آبیاری : سطح خاک را همیشه مرطوب نگهدارید، دو تا سه بار آبیاری در هفته در تابستان و یکبار در هفته در زمستان کافی است .

رطوبت : در تابستان هر روز و در زمستان هفته ای یکبار غبار پاشی کنید ، اجازه ندهید قطرات آب روی برگها بجا ماند ، با تکان دادن ساقه ها قطرات را فرو می ریزند.

تغذیه : کمبود مواد غذایی خاک گلدان را با کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی ، هر دو هفته یکبار طبق دستور جبران نمایید .

خاک مناسب : مخلوط سه قسمت خاک لیمونی با یک قسمت پیت بهترین محیط رشد ریشه را تشکیل می دهند .

تعویض گلدان : در بهار از ساقه هاقلمه بگیرید و گلدان جدید تولید نمایید ، گلدان مادری هرس شده شکل توپی و چنبره ای بخود می گیرد .

تمیز نمودن برگها : غبار پاشی ضمن تامین رطوبت برگهای گیاه را نیز تمیز می نماید ، در صورت لزوم می توانید از برس مخصوص استفاده نمایید ، از مواد براق کننده شیمیایی که باعث مسدود شدن روزنه ها در برگ می گردند خودداری نمایید .

نحوه تکثیر : کاشت قلمه ساقه در اواخر زمستان یا اوایل بهار، تقسیم بوته در بهار .

بیماری ها و درمان :

برگهای در تماس با شیشه در زمستان سیاه می شوند : سردی بیش از حد شیشه عامل آن است، برگها را از تماس خارج کنید .

نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده می شوند : مربوط به حمله قارچ بوتری تیس است، سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی نمایید ( در اصل مربوط به آبیاری زیاده از حد و سپس حمله قارچ است (

لکه های سوخته روی برگها است : از مواد براق کننده برگ استفاده کرده اید و یا برگها در معرض تابش مستقیم آفتاب بوده اند. غبار پاشی در آفتاب هم یکی از علتها است، عوامل را بر طرف کنید .

برگها سیاه می شوند و می ریزند : هوا خیلی سرد است، گلدان را به محل گرم تر منتقل نمایید .

کلیه اندام گیاهی در حال افتادن و تلف شدن است : عارضه مربوط به یخ زدگی است، خشک شدن گیاه حتمی است .

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است : نور کم است گیاه را به روشنائی ببرید، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید، نوک ساقه ها را قطع کنید تا جوانه های جانبی بیدار شده و رشد کنند در اینصورت گیاه حالت توپور و چنبره ای بخود می گیرد .
 
نگهداری و تکثیر گیاه فیتونیا (فتونیا) Fittonia
ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٧/٢٢ 

نگهداری و تکثیر گیاه فیتونیا (فتونیا) Fittonia

 

مشخصات: اسم علمی این گیاه Fittonia versehaffeltii ، از خانواده Acanthaceae می باشد. این جنس دارای ۲ گونه است که از گیاهان چند ساله خزنده با برگ های زینتی تشکیل یافته است. گونه مورد نظر بومی پرو بوده و برگ های ارغوانی کمرنگ دارد.

گیاهى است همیشه سبز و پردوام، که به خاطر برگ هاى زیبا و پرنقش و نگارش جنبه تزئینى یافته است. روى سطح برگ هاى سبز براق آن را خطوط مشبک نقره اى رنگ (در محل رگبرگ ها) مى پوشاند. از آن به عنوان گیاه پوششى در گلخانه ها، پشت پنجره ها و یا ویترین ها استفاده مى شود. گل هاى کوچک و زرد رنگش با برگک هاى بزرگ روى سنبله هاى افراشته پدیدار مى شوند. فیتونیا نسبت به سرما آسیب پذیر است. مکان نیم سایه مخصوصاً مجاور پنجره اى رو به شمال را مى پسندد. نیاز به رطوبت نسبتاً زیاد هوا دارد از این رو در جاهاى خشک بهتر است سطح برگ ها با آب بدون املاح اسپرى شود. خاک مناسب آن مخلوطى از خاک مرغوب باغچه با خاک برگ و پیت ماس اضافى و به خوبى زهکشى شده است. نیاز به آبیارى مرتب با آب بدون املاح دارد. اما از غرقاب شدن ریشه باید جلوگیرى کرد. در زمستان آب کمترى مى خواهد.

مراقبت: این گیاه به نور متوسط، حرارت زیاد، آبیاری معمولی تا زیاد، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد وخاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز فیتونیا را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر دو هفته یکبار از فرودین تا شهریور مورد استفاده قرار داد.

خاک: مخلوطی از خاک جنگلی، خاک برگ و ماسه برای قابل نفوذ بودن، خاک مطلوب گیاه فیتونیا می باشد.

ازدیاد: این گیاه را می توان از اواسط بهار تا اوایل تابستان تکثیر کرد. ابتدا با یک چاقوی تیز، قلمه هایی به طول ۸ تا ۹ سانتیمتر، که شامل حداقل دو جفت برگ باشند را با دقت از گیاه مادری جدا کنید و انتهایی آن را در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید. سپس هر سه قلمه را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۴ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت قرا دهید و با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. قلمه ها را در دمای حدود ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور مناسب نگه دارید و خاک را همیشه کمی مرطوب کنید. ریشه دهی در یک ماه یا کمتر انجام می شود . پس از آن می توانید کیسه پلاستیکی را بردارید.

عوارض و درمان: در طول مدت رشد گیاه فیتونیا اگر مشاهده کردید حاشیه برگهای آن چروک خورده و پژمرده اند، احتمال بدهید که هوا خیلی خشک است. باید غبار پاشی را شروع کنید و در زیر گلدانی سنگ ریزه دار آب بریزید. لکه های سوخته روی برگها نیز معرف استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از این مواد استفاده نکنید. در صورتی که مشاهده کردید برگهای گیاه شما می ریزد و جوانه های جدید هم ظاهر نمی شوند، حتما هوا سرد است، تشنگی مفرط هم عامل دیگر این عارضه می باشد. نو ر کمی تواند باعث ریز ماندن برگهای جدید و جوان بشود و فاصله بین دو برگ زیاد گردد. وقتی گلدان را به محل روشن تر بردید، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید تشنگی ویا تابش مستقیم آفتاب می توان باعث نازکی و چروکیدگی برگها بشود. برگهای بدشکلی که حشرات چسبناک روی آن به چشم بخورد، باید با سم حشره کش نفوذی، هر دو هفته یکبار، تا رفع علایم، سمپاشی شود. اگر خاک گلدان با تلاقی باشد، برگهای پایینی زرد می شوند. سوراخ ته گلدان را بازدید کنید تا اگر گرفتگی دارد، برطرف شود.