پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

سخن اول
ساعت ۱٠:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٩ 

پرستار امروز نام یکی از نشریات داخلی بازآموزی در یکی از بیمارستانهای بزرگ شهر تهران است. هدف از نشر این ماهنامه ارتقاء سطح دانش کارکنان واحدهای مختلف بیمارستان بوده که با مشارکت در ارائه مقالات و مطالعه این ماهنامه به این مهم دست پیدا خواهند کرد. بدیهی است چون این ماهنامه به صورت داخلی بوده و در تعداد محدودی به چاپ می رسد افراد خارج از این مرکز قادر به تهیه و بهره مندی از مطالب آن نیستند. لذا بر آن شدیم تا با راه اندازی این وبلاگ مرجعی برای تبادل اطلاعات بین تمامی افراد جامعه بوده تا دیگران نیز از این اطلاعات بهره مند گردند.
لازم به ذکر است چون مطالبی که در این نشریه به چاپ می رسد از منابع مختلف جمع آوری گردیده و امکان آن را دارد منبعی جهت مقاله ای از قلم افتاده باشد با رائه نام و منبع اصلی به ما تذکر داده تا نام منبع را درج نماییم.
بدیهی است این وبلاگ و این نشریه هیچگونه مسئولیتی در قبال مقالات ارائه شده از طرف دوستان را نداشته و بهره گیری از مطالب این وبلاگ با درج نام پرستار امروز بلامانع می باشد.
ضمن تشکر از تمامی همکاران محترمی که در این نشریه به ارائه مقاله میپردازند و شما دوستان گرامی که این وبلاگ را مورد مطالعه قرار می دهید خواهان آن هستیم که با نظرات و راهنمایی های خود ما را در بهتر ساختن این وبلاگ همراهی نمایید.

                                                                                 با تشکر
                                                                                 مدیر وبلاگ
                                                                                 مهرداد کرمانشاهی

 
کلمات کلیدی:
 
اختلالات در مری
ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٩ 

مقدمه

یکی از اعضای دستگاه گوارش که امروزه به اهمیت آن بیشتر پی برده‌اند مری است. مری لوله‌ای عضلانی است که به صورت بسیار اختصاصی، غذا را به معده انتقال می‌دهد. کوچک‌ترین اشکال در حرکات مری موجب بروز اختلال در عبور غذا و در نهایت سوء تغذیه می‌شود.

 جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید
 
تحول در اندیشه های مدیریتی
ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٩ 

مقدمه

این مقاله سیر اندیشه‌های مدیریت را از مدیریت علمی تا مدیریت امروز مورد بررسی می‌دهد.

مدیریت فرایند به کارگیری مؤثر و کارآمد منابع مادی و انسانی در برنامه‌ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل است که برای دستیابی به اهداف سازمانی و بر اساس نظام ارزشی مورد قبول صورت می‌گیرد.

همزمان با پیشرفت چشمگیری که در قلمرو علوم پدید آمده است. دانش‌های رفتاری به ویژه مدیریت سازمان‌ها نیز به طور بنیادی متحول شده و دست‌آوردهای تازه و بی‌مانندی را فرآهم آورده است.

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید
 
صدمات ناشی از سرسوزن و وسایل نوک‌تیز در بیمارستانها
ساعت ٩:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٩ 

مقدمه

یکی از  مخاطرات بالقوه در کارکنان بهداشت و درمان صدمات ناشی از سرسوزن و وسایل نوک‌تیز می‌باشد که آن ها را در معرض خطر انتقال بیماری‌های منتقله از راه خون قرار می دهد در سال های اخیر نگرانی در مورد بیماری هایی نظیر HIV، هپاتیت B  و C محققین را بر آن داشته است تا بدانند چرا اتفاق می‌افتد و چگونه می توان آن را اندازه گیری و از آن پیشگیری نمود.

جهت مطالعه متن کامل مقاله به ادامه مطلب مراجعه فرمایید
 
نگرش جامعه شناختی به معضل اعتیاد
ساعت ٩:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/٦/٩ 

مقدمه

انحراف اجتماعی یکی از مهمترین مسائل و مشکلات اجتماعی جوامع گوناگون در دنیای امروز محسوب می‌شود. جوامع بشری در طول زمان و به خصوص در قرن حاضر از انواع آسیب‌های اجتماعی در رنج بوده و همیشه اندیشمندان در جستجوی علل و عوارض آن و راه حل‌هایی برای رهایی جامعه از این مسائل بوده‌اند تحقیقات فراوانی جهت بررسی عوامل مؤثر بر انحرافات اجتماعی انجام شده است. از دیدگاه جامعه شناختی کسی از مادر منحرف و کج‌رو متولد نمی‌شود بلکه انحراف تحت شرایط خاص اجتماعی به وجود می‌آید. انسان همواره تحت تأثیر نهادهایی مانند خانواده، آموزش و پرورش، دین، اقتصاد، سیاست و نهادهای فرعی دیگر جامعه خویش قرار دارد. به همین دلیل چگونگی رفتار و شخصیت افراد به چگونگی ساختار این نهادها و محیط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی او بستگی دارد. به عبارت .....

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://up./Files4/1aeb257aae87441697ea.pdf