پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

خواص درمانی میوه ها
ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٢ 

مقدمه

از هزاران سال پیش بشر اولیه و بعد هم انسان متمدن امروزی با موفقیت از گیاهان برای درمان خود استفاده کرده‌اند و هم‌چنین با گذشت زمان با پیشرفت‌هایی که در علوم دارویی صورت گرفت داروهای شیمیایی زیادی از گیاهان تهیه شده‌اند که به مراتب خواص آن ضعیف‌تر از گیاه شفابخش اصلی می‌باشد. اما آن‌چه امروزه انسان به آن رسیده است چیز جدیدی نیست، بلکه علمی است که در گذشته انسان‌ها از آن استفاده می‌کردند و کم‌کم با ورود علم جدید فراموش شده است. در زمان قدیم انسان‌ تمام نیازهای خود را در زمینه‌های مختلف از طبیعت تأمین می‌کرد به همین علت با خواص مواد موجود در طبیعت آشنا شده و در زندگی آن را به کار می‌بست. حکیم ابوعلی سینا یکی از مشهورترین طبیبانی است که در این زمینه در دنیا مشهور می‌باشد.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://up./Files4/395fdacebbff4d84be1d.pdf
 
اخلاق حرفه ای یک پرستار
ساعت ۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٢ 

پرستار امروز

مقدمه

یک پرستار خوب قبل از هر چیز یک انسان خوب و برخوردار از فضائل اخلاقی است که به دلیل داشتن عنوان پرستاری علاوه بر نیاز به داشتن دانشی خاص باید آماده ایثار، فداکاری، تحمل دشواری‌ها و ناملایمات نیز باشد. وقتی انسان در تاریخ پرستاران گذشته اندیشه می‌کند، مثلاً هنگامی که شرح حال شخصیت‌های برجسته صدر اسلام را که عهده‌دار خدمات پرستاری بوده‌اند را مطالعه می‌کند تقریباً بدون هیچ استثناء این افراد را از میان انسان‌های شریف و برجسته می‌بینید. از این رو به شرح مختصری درباره برخی از ویژگی‌های لازم و پسندیده در حرفه پرستاری می‌پردازیم.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

 http://up./Files4/2069f77a745947888e43.pdf
 
تیک چیست؟
ساعت ۱:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٢ 

پرستار امروز

مقدمه

آیا تا به حال با افرادی مواجه شده اید که در حین صحبت کردن، مدام از کلمات یا واژه‌های بی جا و تکراری استفاده می‌کنند؟ یا در صحبت کردن خودتان با دیگران، آیا متوجه این موضوع شده اید که مرتب واژه‌ای را که به هیچ وجه نیاز به گفتن آن نیست، تکرار می کنید؟

تکان دادن غیر ارادی پا، بازی کردن و کندن موهای سر و صورت و ... نیز از موارد "رفتاری" تیک است که برخی افراد آن را نشان می دهند.

بسیاری از والدین و مربیان تربیتی، از پاره‌ای رفتارهای "شکلک گونه"یا تکه کلام های تکراری و به اصطلاح تیک در کودکان شکایت دارند و از این مسأله ابراز نگرانی می کنند. "تیک" نوعی پرش ناگهانی یا انقباض غیرارادی عصبی است که می تواند به صورت مزمن یا زودگذر در کلام یا رفتار ظاهر شود.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

 http://up./Files4/47dcfa7c10e740efbfc8.pdf
 
بیماریهای منتقله از راه غذا
ساعت ۱:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/٥/٢٢ 

مقدمه

پدیده جهانی شدن و افزایش مسافرت‌ها و توسعه گردشگری و همچنین افزایش مصرف غذا در خارج از منزل بیماری‌های منتقله از غذا را به عنوان یک مشکل بهداشتی جهانی مطرح کرده است. بیماری‌های منتقله از غذا بیماری‌هایی هستند که از خوردن و آشامیدن غذا یا نوشیدنی آلوده ناشی می‌شوند. عوامل ایجاد کننده این آلودگی‌ها باکتری‌ها، توکسین‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها می‌باشند.

اقدامات نامناسب برای تهیه و جا به جایی غذا باعث آلودگی، بقاء و رشد باکتری های بیماری‌زا می‌گردد. تأمین سلامت غذا در کنار تلاش برای تهیه غذا از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین یکی از اجزاء مهم ارائه خدمات در بیمارستان اطمینان از ایمنی و سالم بودن غذا است.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

 http://up./Files4/cc2bd30340e24ad1bf47.pdf