پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

میگرن
ساعت ٦:٤٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ 

پرستار امروز

مقدمه

میگرن مجموعه‌ای از نشانه‌هاست که با سردردهای شدید و دوره‌ای عود کننده مشخص می‌شود. علت بروز میگرن به طور دقیق مشخص نشده است اما عمدتاً اختلالات عروقی ناشی از هرگونه عامل ناراحت کننده، حساسیت‌زا، خستگی، مواد غذایی و استرس‌های محیطی این نوع سردرد را ایجاد می‌نمایند که در خانم‌ها شایع‌تر بوده (ممکن است با قاعدگی رخ دهند) و درصد ابتلا آن به صورت فامیلی بالا است.

بطور معمول زمان شروع آن دوره بلوغ بوده و بالاترین میزان وقوع در بزرگسالی بین سنین  35-20 سال می‌باشد.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1346910475.pdf
کلمات کلیدی: بیماریهای عمومی
 
بیماری مزمن انسداد ریه
ساعت ٦:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ 

پرستار امروز

مقدمه

‏بیماری مزمن انسداد ریه به بیماری اطلاق می‌شود که در آن جریان هوا مسدود شده و معمولاً غیر قابل برگشت است. COPD شامل بیماری‌هایی است که علت آن انسداد راه هوایی (نظیر آمفیزم، برونشیت مزمن) یا ترکیبی از هر دو بیماری باشد، آسم نیز قبلاً در گروه بیماری COPD بود که اکنون به عنوان یک اختلال مجزا طبقه‌بندی شده است.

COPD پنجمین علت مرگ در آمریکا است و در همه گروه‌های سنی و در هر دو جنس دیده می‌شود. چهارمین علت مرگ در خانم‌ها و پنجمین علت در آقایان است. تقریباً 16 میلیون نفر در آمریکا مبتلا هستند و سومین علت مراجعه مراقبین تیم درمانی به منازل افراد می‌باشد. افراد مبتلا معمولاً در سنین میان‌سالی علایم بیماری را ظاهر می‌کنند و شیوع COPD با افزایش سن بیشتر می‌شود.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1346447203.pdf
کلمات کلیدی: بیماریهای عمومی
 
بیماری واریس
ساعت ٦:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ 

پرستار امروز

مقدمه

وریدهای واریسی معمولاً بصورت طناب‌هایی برجسته و آبی رنگ درست زیر سطح پوست دیده می‌شوند. در هر قسمتی از بدن می‌توان این وریدها را دید، اما بیشتر پاها درگیر می‌شوند. وریدهای متورم و پیچ در پیچ قابل رویت که گاهی به وسیله مویرگ‌های پرخونی با نمای عنکبوتی شکل احاطه شده‌اند، همان وریدهای واریسی سطحی هستند. این وریدها دردناک بوده و ظاهری بد شکل دارند، اما معمولاً بی‌ضرر هستند. گاهی اوقات این وریدها متورم و حساس شده و مانع جریان خون می‌شوند در نتیجه باعث تورم ناحیه، خارش پوست و درد در ناحیه مبتلا می‌شوند. پاها علاوه بر شبکه ورید سطحی یک شبکه وریدی داخلی یا عمیق هم دارد. در مواردی نادر، ورید داخلی پا به حالت واریسی تبدیل می‌شود. این وریدهای واریسی عمقی معمولاً دیده نمی‌شوند، اما می‌توانند باعث تورم یا درد در سراسر پا شوند. در وریدهای واریسی عمقی ممکن است لخته‌های خون هم تشکیل شود. مشکل واریس نسبتاً شایع است و بسیاری از مردم در خانواده خود این مشکل را دارند. احتمال بروز واریس در زنان دو برابر مردان است.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1317736544.pdf

 
کلمات کلیدی: بیماریهای عمومی
 
نقش قصه گویی در یادگیری
ساعت ٦:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ 

پرستار امروز

مقدمه

‏قصه و قصه‌گو آشنای همه ِانسان‌ها در همه روزگاران و جوامع است.

قصه تنها، فاتح دنیای کودکان نیست بلکه بزرگسالان نیز هنگام شنیدن یا خواندن قصه، درست مثل کودکان، با قصه همدل و همراه می‌شوند و صمیمیت و صفای کودکانه می‌یابند.

قصه پاسخی است به کنجکاوی انسان وکنجکاوی یکی از ابعاد فطرت انسان است.

قصه، آیینه‌ای است که شنونده یا خواننده خود را در آن می‌یابد. انطباق، الگو برداری، همسان سازی و گاه بازگو کردن در تنهایی و یا نمایش قصه توسط کودکان، نشان دهنده همین ویژگی است.  علاوه بر این قصه‌ها پاسخی به نیاز انسان به آرامش نیز هستند و این که قصه از دیر باز تاکنون با لحضه‌های خواب پیوند داشته است به همین دلیل است. هم‌چنین آرزوها و آرمان‌ها نیز عمدتاً در داستان‌ها تحقق یافته‌اند.

فهم بخشی از رمز و رازهای زندگی، القای مفاهیم تربیتی، اخلاقی و آموزشی، دلیل دیگری است که قصه گویی و قصه پردازی را سبب می شود.

 جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1269554613.pdf
کلمات کلیدی: اطلاعات عمومی
 
اشعه ایکس ایمنی و کاربرد آن در بررسی سرطان سینه
ساعت ٦:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ 

پرستار امروز

مقدمه

اشعه ایکس در سال 1896 توسط ویلهلم کنراد رونتگن و پرتو گاما یک سال پس از آن توسط هانری بکرل کشف شدند. اشعه ایکس، رکن اصلی رادیوگرافی و اشعه گاما که حاصل فعالیت مواد رادیواکتیو است، مانند نور مرئی ماهیت الکترومغناطیسی دارد. این پرتوها در بسیاری از موارد رفتاری مشابه نور از خود نشان می دهند، ولی به دلیل انرژی زیاد و طول موج کوتاه، قابلیت بیشتری برای نفوذ در مواد را دارند. نور دارای برخی خواص بیولوژیک است؛ آفتاب سوختگی و سرطان پوست از عوارض مواجهه طولانی مدت با نور شدید آفتاب هستند. مشابه این اثرات در اثر تماس با مقادیر مشخصی از اشعه ایکس و گاما  نیز مشاهده می‌شود. ابتدا اشعه ایکس به وسیله ......

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1286692506.pdf
کلمات کلیدی: دانستنیها
 
دیسفاژی در بیماران روان
ساعت ٦:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ 

پرستار امروز

مقدمه

دیسفاژی در نتیجه اختلال و تحریک در ناحیه دوسِوم تحتانی مری ایجاد می شود. که در این حالت اسفنکتر تحتانی مری قدرت انبساط خود که به طور طبیعی به هنگام بلع دارا می باشد را از دست می دهد و سبب انباشته شدن غذا و مایعات در قسمت تحتانی مریمی شود.

دیسفاژی در بیمارانی که دارای اختلال جسمی سازی، بیماران مانیک، اختلال هذیانی، اسکیزوفرنیا و بیمارانی که ترس شدید از چاق شدن به علت هذیان ها و توهم ها را دارند دیده می شود.

عوامل مستعد کننده

مصرف بالای سیگار، استفاده از داروهای بنزودیازپین ها، اختلالات رفتاری، عدم هوشیاری، خستگی، اختلالات عصبی، اختلالات شناختی، عقب ماندگی ذهنی، دندان های نامناسب، التهاب حفره دهان و حلق و انسداد مکانیکی مانند تومورها از عوامل مستعد کننده دیسفاژی می باشند.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1305507169.pdf
کلمات کلیدی: بیماریهای عمومی
 
تغذیه و قاعدگی
ساعت ٦:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ 

پرستار امروز

مقدمه

قاعدگی یک دوره طبیعی در زندگی هر زن محسوب می شود که اگر روزهای آن را در ماه و سال های عمر محاسبه شود، حدود 5 سال از عمر طبیعی فرد به آن اختصاص می یابد. در بسیاری از خانم ها دوره قاعدگی با دردهای اسپاسمی یا احتقانی همراه می باشد. پزشکان معتقدند که درهای اسپاسمی توسط پروستاگلاندین ها، یعنی مواد شبه هورمونی که اسپاسم عضلانی را سبب می شوند ایجاد می گردد. معمولاً خانم هایی که به دردهای اسپاسمی این دوره مبتلا هستند مقدار زیادی از پروستاگلاندین های گروه 2 را تولید می کنند که مسئول انقباض عضلات صاف از جمله عضلة دیواره رحم می باشند و با دردهای شدید در اطراف شکم و گاه تهوع، استفراغ و اسهال همراه هستند.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1269007280.pdf
کلمات کلیدی: دانستنیها
 
وظایف منشی
ساعت ٦:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ 

پرستار امروز

مقدمه

در شرح وظایف مسئولان دفاتر و منشی های ادارات، ابتدا بهتر است در مورد مباحثی از قبیل سازمان، مدیریت و ارتباط موثر توضیحات مختصری داده شود و سپس به وظایف و صفات یک منشی بپردازیم.

سازمان چیست؟

هر سازمان مجموعه ای از کارکنان، اهداف، فیزیک (ساختمان)، لوازم و وسایل، قوانین و دستورالعمل ها و روش انجام کار باشد.

مدیریت چیست؟

مدیریت علم و هنر به کارگیری منابع انسانی و مادی جهت رسیدن به اهداف سازمان می باشد که در سطوح عالی، میانی و پایه (اجرایی) طبقه بندی می شود.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1300425182.pdf
کلمات کلیدی:
 
اثرات اُمگا-3
ساعت ٦:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ 

پرستار امروز

مقدمه

اُمگا-3 شامل گروهی از اسیدهای چرب ضروری با زنجیره بلند غیر اشباع می باشد و از آن جا که در داخل بدن به میزان ناچیزی تولید می شود لذا ضروری است از طریق رژیم غذایی و    مکمل های حاوی آن تامین شود.

اُمگا-3 اولین بار در سال 1979 کشف گردید و سپس در سال 1982کپسول Maxepa تولید شد که هر کپسول 1000 میلی گرمی حاوی 300 میلی گرم اُمگا-3 طبیعی بود که توسط کمپانیSeven seas  تولید گردید. در سال 2006 نسل جدید آن به نام Forte Maxepa تولید شد که هر کپسول 1100 میلی گرمی، حاوی 640 میلی گرم اُمگا-3 طبیعی بوده که توسط همان کمپانی تولید گردید.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1317024112.pdf
کلمات کلیدی: دانستنیها
 
آنتی سایکوتیکهای آتیپیکال در درمان اسکیزوفرنیا در دوران بارداری
ساعت ٦:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٧ 

پرستار امروز

مقدمه
در این گزارش موردی، مشکلات بارداری خانمی با تشخیص بیماری اسکیزوفرنیای پارانوئید مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. این بیمار پس از بارداری اقدام به مشاوره در مورد ایمنی مصرف داروها در زمان بارداری نموده و این درحالی بود که بیمار از مدت ها قبل تحت درمان با داروهای آنتی سایکوتیک بود. این گزارش موردی بیانگر چالش‌هایی است که در مورد نیاز به درمان بیماران روانی زن در دوران بارداری و شیردهی وجود دارد و از طرفی  به بررسی سود و ضرر دارو درمانی در دوران بارداری و پس از زایمان می پردازد.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1263599127.pdf
کلمات کلیدی: بیماریهای روان
 
مهارت های مطالعه
ساعت ٢:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٠ 

 پرستار امروز

مقدمه

به همان اندازه که بین انسان ها تفاوت وجود دارد، روش های مطالعه آن‌ها نیز متفاوت است. اما هنر واقعی در این است که از میان تمامی    روش ها بهترین و کارآمد ترین روش مطالعه را انتخاب کنیم و این که بتوانیم به طور معقول از حداقل زمان، حداکثر مطالب خواندنی را بخوانیم.

مطالعه ثمربخش تحت تأثیر دو عامل علاقه به مطلب خواندنی و کاربرد ماهرانه فنون مطالعه می باشد. علاقه نسبت به مطلب خواندنی سبب مطالعه بیشتر شخص شده و مطالعه بیشتر منجر به بهتر شدن  فنون مطالعه می شود. کاربرد فنون بهتر، مطالعه را آسان‌‍‌تر، سریع‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌سازد در نتیجه، علاقه خواننده نسبت به مطالعه افزایش یافته و سبب می شود تا او به مطالعه بیشتر بپردازد و از خواندن مطالبی که باید بخواند دوری نکند و در زمان کمتر، مطالب بیشتری را بخواند.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1256116180.pdf

 
 
اثرات درمانی گیاهان 1
ساعت ٢:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٠ 

 پرستار امروز

مقدمه

گیاهان دارویی ارزش و اهمیت خاصی در تأمین بهداشت و سلامتی جوامع، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها دارا می‌باشند. این بخش از منابع طبیعی قدمتی هم پای بشر داشته و یکی از مهم‌ترین منابع تأمین غذایی و دارویی بشر در طول نسل‌ها بوده‌اند. از نقطه نظر تاریخی، گیاهان اهمیت فراوانی در توسعه جوامع داشته‌اند و تحقیقات وسیعی برای یافتن فرآورده‌ها و مواد طبیعی از گیاهان دارویی در طول تاریخ انجام شده، اما نکته حائز اهمیت اینجاست که تنها کمتر از  10 درصد از مجموع 250000 گونه گیاهی جهان برای بیش از یک عملکرد زیست شناختی، شناسایی و مورد استفاده قرار گرفته اند. به عبارت دیگر بر اساس آمارهای منتشره توسط (WHO) ، تنها بین 35 تا 70 هزار گونه گیاه دارویی در طول زمان برای حداقل یک یا چند بار مورد مصرف قرار گرفته است. در حال حاضر.....

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1292005341.pdf
کلمات کلیدی: آموزش عمومی
 
اثرات درمانی گیاهان 2
ساعت ٢:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٠ 

پرستار امروز 

مقدمه

در ادامه بحث گیاهان دارویی که در شماره قبل به آن پرداختیم در این شماره نیز به خواص دارویی و مفید برخی دیگر از گیاهان می پردازیم.

گل ختمی،گل گندم ،شیرین بیان، بارهنگ، بو مادران، کنگر، گشنیز کوهی، بادام وحشی، اورس، ماشک گل خوشه‌ای،گیاه لاله واژگون، گل خیار، زنبق وحشی، موسیر، گلرنگ وحشی، شبدر، ریواس، خاکشیر

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1349718148.pdf
کلمات کلیدی: آموزش عمومی
 
آموزش به بیمار قبل و بعد از عمل جراحی قلب
ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٠ 

پرستار امروز

مقدمه

آموزش به بیماران قبل و بعد از عمل جراحی قلب بیماران، تشریح چگونگی مسایل و مراقبت هایی که ممکن است بیماران با آن رویاروی گردند، از اضطراب بیماران جلوگیری نموده و در نتیجه شانس بهبودی هرچه سریع تر کاهش هزینه های بیمارستانی، طول مدت اقامت و عوارض بعد از عمل جراحی قلب را به دنبال خواهد داشت.

مناسب ترین ارائه دهندگان آموزش در بخش های جراحی قلب، پرستاران می باشند زیرا علاوه بر این که بطور مکرر با بیماران مشابه مواجهه هستند، بیشترین ارتباط را با آن ها دارند. پرستاران می بایست پس از شناسایی اضطراب جهت مقابله هر چه بهتر و مؤثرتر با این شرایط ناخواسته در بیمار از طریق دادن آموزش مناسب و صحیح اقدام نمایند.

جهت دریافت فایل کامل به صورت PDF بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://maxtoopstats.freei.me/uploads/1305235844.rar
کلمات کلیدی: آموزش عمومی
 
عوامل مرتبط با ترس
ساعت ٩:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٥/٢٠ 

پرستار امروز

مقدمه
اختلالات روانی از شایعترین بیماریهای عصر حاضر می‌باشند و در سراسر دنیا، درمان این گروه از ضایعات از دشوارترین درمان‌ها محسوب می شوند.
الکتروشوک یک مداخله غیر دارویی مهم و موثر در درمان بسیاری از بیمارانی است که از اختلالات شدید عصبی و روانی رنج می برند، این درمان مفید و بی خطر در برخی از موارد به عنوان نجات دهنده زندگی تعداد کمی از بیمارانی که به درمان های دارویی پاسخ نداده‌اند و یا از علایم شدید روان پریشی رنج می برند پیشنهاد  می شود.
الکتروشوک، درمانی موثر برای انواع اختلالات دو قطبی و انواع معینی از اختلالات اسکیزوفرنیا مانند اسکیزوافکتیو، اسکیزوفرنیای کاتاتونیک، برخی از سایکوزهای عضوی شدید و دلیریوم  می باشد. در .....

 جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنیدhttp://maxtoopstats.freei.me/uploads/1323791162.pdf
کلمات کلیدی: آموزش عمومی