پرستار امروز

بانک و مرجع مقالات فارسی

مشکلات چشمی کار با رایانه یا CVS
ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٥ 

پرستار امروز

مقدمه
در دنیای امروز یکی از اعضاء مهم و در معرض خطر بدن انسان چشم‌ها هستند که به واسطه ظرافت مورد بی‌توجهی قرار گرفته و آسیب‌های جدی به آن وارد می‌شود. شاید اگر از هر انسانی پرسیده شود که چه مقدار به سلامت چشم‌ها اهمیت می‌دهد، با اعتماد کامل به خود نمره 100 بدهد ولی باید این مطلب مورد توجه قرار گیرد که تمام ناراحتی‌های چشمی منشاء ارثی نداشته و بسیاری از آن‌ها مانند " مشکلات چشم ناشی از کار با کامپیوتر یاCVS" از بی‌توجهی غیر عمد ما به چشم‌ها عارض می‌شود. لذا به طور مختصر در این مقاله به چند نمونه از بیماری‌های چشم و به ناراحتی "مشکلات چشم ناشی از کار با کامپیوتر"  پرداخته می‌شود. 
 مشکلات چشم ناشی از کار با رایانه یا (CVS) مجموعهای از علایم چشمی و بینایی است که بر اثر کار با رایانه ایجاد میشود. تقریباً سه چهارم کسانی که زیاد با رایانه کار میکنند گرفتار این علایم هستند به نظر میرسد با فراگیرتر شدن رایانه در محل‌های کار و حتی در خانه، تعداد کسانی که از CVS رنج می برند رو به افزایش باشد.

 جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید

 

http://upload./7/1247788081.rar
کلمات کلیدی: بیماریهای عمومی
 
ارزیابی عملکرد کارکنان
ساعت ۳:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٥ 

پرستار امروز

مقدمه
در عصر کنونی تحولات شگرف دانش مدیریت وجود نظام ارزیابی را اجتناب ناپذیر کرده است؛ به گونه‌ای که فقدان ارزیابی در ابعاد مختلف سازمان اعم از ارزیابی استفاده از منابع و امکانات، کارکنان، اهداف و استراتژی‌ها یکی از علایم بیماری سازمان قلمداد می‌شود. هر سازمان به منظور آگاهی از میزان مطلوبیت و کیفیت فعالیت‌های خود به‌ویژه در محیط‌های پیچیده پویا، نیاز مبرم به نظام ارزیابی دارد. از سوی دیگر نبودن نظام ارزیابی و کنترل در یک سیستم به معنای عدم برقراری ارتباط با محیط درون و برون سازمانی تلقی می شود که پیامد آن کهولت و در نهایت مرگ سازمان است. ممکن است بروز پدیده مرگ سازمانی به علت عدم وقوع ناگهانی آن از سوی مدیران عالی سازمان‌ها احساس نشود. نتایج مطالعات نشان می‌دهد که نبود نظام کسب بازخورد، عدم امکان فراهم آوردن اطلاعات لازم برای رشد، توسعه و بهبود فعالیت‌های سازمان را غیرممکن می‌سازد که سرانجام این پدیده منجر به مرگ سازمانی می‌گردد.   

جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید

  http://upload./7/1247838199.rar
کلمات کلیدی: آموزش عمومی
 
سوزش سر دل ناشی از رفلاکس معده
ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٥ 

پرستار امروز

مقدمه
عملکرد اساسی لوله‌ی گوارش شامل شکستن اجزای مواد غذایی و تبدیل آن‌ها به مولکول‌های قابل هضم، جذب مولکول‌های کوچک تولید شده از فرآیند هضم به داخل جریان خون و دفع مواد جذب نشده و تولیدات زائد بدن بعد از خوردن غذا می‌باشد. در طی فرآیند هضم در حین عبور غذا از لوله گوارش، غذا با ترشحات مختلفی آمیخته می‌شود که در نتیجه به هضم، جذب و دفع آن از لوله گوارش کمک می‌کند.
 نقش مری در دستگاه گوارش
مری لوله‌ای به طول حدود 30 سانتیمتر که از انتهای حلق تا ابتدای معده کشیده شده است. در دستگاه گوارش مری دارای دو نقش اساسی می‌باشد ابتدا این که به عنوان یک لوله رابط بین دهان و معده عمل می‌نماید و سپس این که از بازگشت محتویات معده به دهان از طریق حرکات دودی رو به جلو و نیز استفاده از دو دریچه ممانعت می‌نماید.

 جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://upload./7/1247750135.rar

 
کلمات کلیدی: بیماریهای عمومی
 
آلودگی به شپش
ساعت ۳:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٥ 

پرستار امروز

مقدمه
اگر چه بهبود وضعیت بهداشتی، اقتصادی و اجتماعی تأثیر بسزایی در کاهش آلودگی به شپش داشته است، اما همچنان این انگل دارای گستردگی جهانی است. شپش مختص جامعه یا طبقه اجتماعی خاصی نمی‌باشد. شیوع این بیماری در کودکان بسیار بیشتر و در جنس مونث شایع‌تر از جنس مذکر است.  
شناسایی شپش
شپش سر توسط انگلی به نام پدیکولوس هومانوس کاپیتیس ایجاد می شود. این حشره از خون فرد آلوده چندین بار در طی روز تغذیه نموده و برای حفظ دمای بدن خود، در نزدیکی پوست سر سکنی می گزیند. چرخه زندگی شپش سر دارای سه مرحله می باشد .....

جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://upload./7/1247804379.rar

 

 
کلمات کلیدی: بیماریهای انگلی
 
هپاتیت ب
ساعت ۳:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٥ 

پرستار امروز

مقدمه
پرسنل حرف پزشکی در معرض ابتلا به عفونت‌های ویروسی از جمله هپاتیت  می‌باشند. در آمریکا سالانه 300 مورد مرگ ناشی از هپاتیت ب و عوارض ناشی از آن گزارش می‌شود. بنابراین پیشگیری از انتقال این بیماری نقش مهمی در ایجاد امنیت شغلی و آرامش فکری پرسنل حرَف پزشکی دارد.
 راه انتقال
1. خون و صدمه با وسایل نوک تیز مهم‌ترین راه انتقال در مراکز مراقبت از بیماران می‌باشد. انتقال به دنبال صدمه با سرسوزن از بیمار  Hbe Ag و Hbs Ag مثبت به پرسنل پزشکی حدود 40-22درصد و در صورتی که فقط   Hbs Ag مثبت باشد 6-1درصد خواهد بود......

 

جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://upload./7/1247756387.rar

 
کلمات کلیدی: بیماریهای عمومی
 
پرستار و قانون
ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٥ 

پرستار امروز

مقدمه
‏هدف اصلی پرستاری تأمین بهبودی و سلامت بیماران است. تحقق این امر نه تنها ‏از طریق علمی، بلکه از روش‌های اخلاقی و برقراری صحیح ارتباط با بیمار، قابل دسترسی می‌باشند.
‏نارضایتی، شکایت و دادخواهی بیماران از پزشکان و کادردرمان به دلیل ‏تخلفات و خطاهای تشخیصی- درمانی از مسائل مهم جامعه می‌باشند که در ‏بخش‌های بهداشت و درمان مورد بحث قرار می‌گیرند. امروزه علیرغم تلاش پزشکان، ‏پرستاران و سایر کارکنان بخش بهداشت و درمان و با وجود امکانات وسیع، میزان نارضایتی و شکایت بیماران رو به افزایش نهاده است. این امر اگرچه از یک سو ریشه در ‏عدم موفقیت پزشکان و پرستاران در برقراری رابطه با بیماران دارد ولی عوامل مختلفی ‏نظیر اطلاع رسانی از طریق مطبوعات و رادیو تلویزیون، وجود شرکت‌های بیمه و کانون ‏وکلا، افزایش دانش آموختگان رشته‌های گروه ‏پزشکی در خانواده‌ها و در نهایت عدم وجود رضایت شغلی کادر درمان، در این افزایش مؤثر می‌باشند.

جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://upload./7/1247776504.rar

 

 

 
کلمات کلیدی: قوانین درمانی
 
ظروف یکبار مصرف
ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢۳ 

پرستار امروز

مقدمه
امروزه تغیبر روش زندگی و گذر از شیوه سنتی به صنعتی و استفاده از فن‌آوری‌های نوین، باعث گردیده که تهیه غذاهای مقوی و تقریبا سالم ملل مختلف از جمله غذاهای عامه پسند ایرانی که روزگاری بو و مزه آن می‌توانست سال‌ها در ذهن و ذائقه مسافرین بماند کم کم جای خود را به غذاهای نیمه آماده امروزی که هرگز از نظر ارزش غذای قابل مقایسه با غذاهای سنتی نیستند، داده و از آن مهم‌تر ظروف تهیه، توزیع و نگهداری مواد غذایی که می توانند نقش کلیدی و تعیین کننده در سلامت غذا را داشته باشد نیز تغییر یافته است.
شاید تنها دلیل قابل توجیه برای این همه تحول از جمله استفاده گسترده و غیر اصولی از ظروف یکبار مصرف که بسیاری از آن‌ها برای بشر نامطلوب به حساب می آید، استفاده بیشتر از زمان و راحتی نسبی جامعه انسانی باشد که در  مطالعه حاضر سعی خواهیم کرد شما را با خطرات و پیامد های استفاده غیر اصولی از ظروف یکبار مصرف آشنا نماییم.

 

 جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید

 http://upload./7/1247620198.ra
 
چگونه بر ترس خود غلبه کنیم
ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢۳ 

 پرستار امروز

مقدمه

در طول زندگی بارها در مورد ترس و وحشت شنیده ایم و بارها آن را تجربه نموده‌ایم. اکنون جهان مکانی نیست که بتوان در آن همانند گذشته با آرامش و آسایش زندگی نمود. اگرچه تهدیدهای عظیمی متوجه انسانهاست اما برای بسیاری از افراد، حتی قبل از آن‌که جنگ و خونریزی در سراسر جهان همه گیر شود، ترس بخش قابل توجهی از زندگی روزمره‌شان را به خود اختصاص داده است. اگرچه ممکن است برای زندگی خود نترسیم اما ترس همچنان در ناخودآگاه ما وجود دارد. این امر سبب می‌گردد تا هرگز نتوانیم به آمال و آرزوهای خود دست یابیم. ترس قدرت عظیمی دارد و می‌تواند مسیر زندگی را متوقف نموده و افراد را از انجام امور باز دارد. ترس سبب می‌گردد که افراد زندگی محدودتر و کوچک‌تری را به خود اختصاص داده و آن را هدایت کنند.

ممکن است اموری که اشخاص را نگران می‌سازد، متفاوت باشند اما عکس‌العمل آن‌ها نسبت به ترس معمولاً یکسان است. اغلب کف دست‌هایشان عرق کرده، دهانشان خشک شده، احساس ناراحتی و درد معده کرده که در این حالت ممکن است هرگونه عکس العملی را از خود بروز دهند. گاهی ممکن است که فرد به دلیل ترس و هراس، از  موقعیت یا رابطه‌ای مطلوب چشم‌پوشی نمایند.ترس زنگ خطری برای حفاظت است اما .....

جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://upload./6/1246207691.rar
 
آلزایمر
ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢۳ 

پرستار امروز

مقدمه
مغز از میلیون‌ها سلول عصبی تشکیل شده و هر دسته از این سلول‌های عصبی با یکدیگر تشکیل یک بخش را می دهند و هر بخش عهده دار یک مسئولیت است. به عنوان مثال بخش بینایی که در ناحیه پس سری قرار گرفته مسئول بررسی اطلاعاتی است که از چشم‌ها آمده، بدین ترتیب تشخیص داده می‌شود که چه مشاهده شده است.
بیماری آلزایمر، به‌وسیله از دست رفتن پیشرونده حافظه کوتاه مدت و به دنبال آن از بین رفتن عملکرد فرد و مرگ در میان سالی مشخص می‌شود. یکی از نشانه‌های اصلی بیماری آلزایمر عدم توانایی در تحکیم یک یادگیری تازه (مثل یادآوری آدرس تازه) و دشواری در جهت‌یابی است.....

جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید.

http://upload./7/1247672004.rar
کلمات کلیدی: بیماریهای روان
 
تبعیت از رژیم درمانی
ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢۳ 

مقدمه
پذیرش(Compliance) دامنه انطباق رفتار فرد در پیروی از یک رژیم غذایی یا تغییر در شیوه زندگی یا قبول نصایح طبی و بهداشتی می باشد و در واقع حدودی از رفتار فرد است که موافق با دستورات پزشک می‌باشد.
تبعیت مبیّن شرکت فعالانه و از روی میل بیمار در برنامه درمانی است. تبعیت فرایندی است که در آن بیمار با انجام کارهای متعددی که رژیم درمانی او را در بر دارد، موافق است و آن‌ها را به‌عهده می‌گیرد و دستورات تجدید شده را رعایت می‌نماید و در مقابل بیماران با عدم پذیرش رژیم درمانی دستورات تجویز شده را رعایت نمی کنند.
افراد حق دارند از نظر قانونی درمان را رد کنند و یا می‌توان آن‌ها را تشویق کرد که از دستورات اطاعت کنند. رعایت رژیم‌های درمانی روی محوری قرار دارد که یک انتهای آن پذیرش و انتهای دیگر آن عدم پذیرش می باشد.....
یکی از دلایل مهم شکست درمان بیماری‌های روانی، عدم پذیرش رژیم‌های درمانی به‌ویژه درمان‌های دارویی از طرف بیمار شناخته شده است. عدم پذیرش رژیم دارویی باعث کُند شدن روند درمان، بهبودی، کاهش پتانسیل سلامتی و پایین آمدن کیفیت زندگی خواهد شد و حتی گاهی اوقات مرگ زودرس و بستری مجدد را نیز به دنبال دارد. نتایج برخی از مطالعات نشان داده است که اولین عامل برای بستری شدن مجدد بیماران روانی عدم پذیرش رژیم‌های دارویی می‌باشد...... 

 جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://upload./6/1246126366.rar
کلمات کلیدی: آموزش عمومی
 
چقدر در مورد سفیدی و ریزش مو می دانیم
ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢۳ 

پرستار امروز

مقدمه

شاید این سؤال همواره مطرح باشد که چرا موهایمان سفید می شوند؟ رنگ مو و مطالب مربوط به آن موضوع جالب و پیچیده ای است و جدا از آن که عامل زیبایی است، محافظ و نگهبانِ سر درمقابل اشعه ماوراء بنفش هم می‌باشد. در پایین ترین لایه پوست و درمحل پایه تار مو، سلول هایی به نام ملانوسیت قراردارند که به‌طور دایم ترکیبی به نام ملانین را تولید می‌کنند، که همین ملانین عامل رنگ داشتن تار موی رشد کرده است. سلول‌های رنگدانه‌ای مو برای ساخت ملانین به آنزیم‌های خاصی نیاز دارند و براساس تفاوت آنزیم‌های شرکت کننده، نوع خاصی از ملانین را تولید می‌کنند، از طیف قهوه‌ای تا سیاه و از طیف زرد تا قرمز. اما واقعیت این است که سفید شدن مو، هیچ ربطی به نوع ملانین موجود در بدن ما یا به عبارتی تیره یا روشن بودن موهایمان ندارد..... 

جهت دریافت فایل کامل به صورت پی دی اف بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://vatanblog.com/blogs/parastareemrooz/moo.pdf
کلمات کلیدی: بیماریهای پوست و مو